УЕФА ЛИГА ЕВРОПА 2019/20

Севиља го победи Манчестер и одлета во финале

По рекорден шести пат андалузискиот состав ќе игра финале од Лига Европа откако синоќа со 2:1 славеше над Манчестер Јунајтед.

Лук де Јонг го прославува победничкиот гол

Натпреварот почна добро за тимот на Оле Гунар Солскјер бидејќи уште по 9 минути игра добија пенал. Диегу Карлус стартуваше грубо над Маркус Рашфорд, па со помош на ВАР беше досуден пенал иако во моментот на стартот Рашфорд веќе имаше шутнато. Ескпертот за пенали, Португалецот Бруну Фернандеш, уште еднаш не погреши од белата точка во својата листа додавајќи го и мароканскиот голман Боно.

Севиља израмни во 26. минута кога Серхио Регилон одлично го пронајде Сусо кој, пак, беше тотално заборавен од манчестеровата одбрана на втора статива.

По три измени на Хулен Лопетеги, Андалузијците направија целосен пресврт во 78. минута кога нововлезениот Лук де Јонг од Хесус Навас доби одлично нафрлена топка во казнениот простор и ја затресе мрежата на Давид де Хеа.

Дури тогаш Солскјер направи четири замени, но неговиот тим не успеа да израмни и се соочи со елиминација.

За Севиља финалето в петок ќе биде апсолутен рекорд, вкупно шесто. Досега во сите пет (2006, 2007, 2014, 2015 и 2016) Севиља успеваше да победи, па оттаму има и најмногу трофеи во ова натпреварување.

Противникот на Андалузијците ќе биде познат вечер откако Интер и Шахтар ќе си ги одмерат силите.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Фудбал

Крос: Меси не ја заслужи Златната топка, од него подобар беше и Роналдо

Read more

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Read more

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Read more

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Read more
 

Спорт

Крос: Меси не ја заслужи Златната топка, од него подобар беше и Роналдо

Читај повеќе

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Читај повеќе

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе