Што се пиратираше најмногу во 2020 година?

Во текот на 2020 година скоро и да немаше индустрија што не доживеа големи промени поради пандемијата на коронавирус. Аналитичката компанија MUSO потврдува дека имало промена во навиките на оние кои нелегално набавуваат забавни и други содржини преку интернет.

Минатата година беше забележана промена во трендовите на онлајн пиратеријта, што ѝ се припишува на пандемијата. Додека луѓето беа заклучени во своите домови, побарувачката за дигитална содржина растеше, особено стримингот, а истото се рефлектираше и во побарувачката за пиратирана содржина.

Забележан е раст на нелегалното стримување на телевизиски програми и филмови, но, интересно, во втората половина на годината има зголемување на дигиталните преземања на книги за дури 13%.

Веб-страниците кои нудат пиратска содржина минатата година биле посетени вкупно 130 милијарди пати, што значи дека секој интернет корисник во просек посетил една од тие страници 39 пати. Од тоа, над половина од посетите (65,5 милијарди) беа насочени кон гледање пиратска ТВ-содржина.

Ако погледнеме само на побарувачката за нелегален стриминг, во извештајот на MUSO се наведува дека 93% од нелегалното гледање телевизија преку интернет дошло преку такви стриминг услуги. Кај филмовите, нелегалниот стриминг зазема 52% од консумацијата на пиратска содржина (остатокот е нелегално преземање на содржина).

Што се однесува до „пиратите“ по земји, САД го презедоа водството минатата година, со 12,5 милијарди посети.

Следат Руската Федерација (8,3 милијарди), Кина (6,9 милијарди), Индија (5,6 милијарди), Бразил (5,4 милијарди) и Украина и Франција (по 4,3 милијарди).

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Интернет

Поставен нов рекорд во брзина на интернет

Read more

Google го укинува бесконечното скролање

Read more

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Read more

X официјално дозволува XXX содржина

Read more
 

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе