SpaceX лансираше и спушти три ракети за помалку од 36 часа

Компанијата SpaceX заврши три вселенски мисии за помалку од два полни дена.

Последното од трите лансирања се случи на 19 јуни, кога двофазната ракета Falcon 9 беше лансирана од Кејп Канаверал, Флорида и донесе во орбитата комуникациски сателит развиен од Globalstar. Првата фаза на ракетата потоа направи вертикално слетување на дрон брод на SpaceX наречен „Just Read The Instructions“ во близина на брегот на Флорида 10 минути по полетувањето, а сателитот беше во орбитата по вкупно 1 час и 50 минути. Тоа беше трета мисија за помалку од 36 часа.

URL

На 17 јуни SpaceX лансираше ракета со 53 Starlink сателити од вселенскиот центар „Кенеди“ на НАСА во Флорида, а на 18 јуни беше лансиран радарски сателит за германската војска од базата Вандерберг во Калифорнија.

Треба да се напомене дека за време на мисијата Starlink спроведена во петокот беше поставен рекорд за користење на првата фаза од ракетата Falcon 9, која полета во орбитата и слета на Земјата по 13-ти пат.

Тагови
реклама

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Вести

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Read more

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Read more

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Read more

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Read more
 

Гик

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Читај повеќе

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Читај повеќе

Нешто чудно се случува со Сонцето, можеби погрешно го набљудуваме

Читај повеќе
  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе

Месечината на Плутон има мистериозна црвена дамка, сега знаеме зошто

Читај повеќе