Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Популарната социјална мрежа Twitter е создадена на 21 март 2006 година, а 17 години подоцна претрпе бројни промени.

Twitter е креација на Џек Дорси, Еван Вилијамс и Биз Стоун, а истиот ден кога беше лансиран на интернет, беше објавен првиот твит:

„just setting up my twttr“, е пораката што на својот профил ја објави еден од основачите Џек Дорси.

URL

Интересно, истата порака беше продадена како NFT во 2021 година за 2,1 милиони долари. Сепак, бидејќи пазарот на NFT и криптовалутите е полн со промени, вредноста на овој NFT падна под 7.000 долари.

Twitter доби ново сопствеништво минатата година, кога Илон Маск го купи за 44 милијарди долари. Оттогаш, социјалната мрежа помина низ бројни промени, главно фокусирани на функционалност и претплата.

Тагови
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Интернет

X официјално дозволува XXX содржина

Read more

Јутјуберот MrBeast го собори рекордот, официјално има најмногу претплатници

Read more

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Read more

Готово е: Од денеска само X

Read more
 

Гик

  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе

Руски космонаут стана првиот човек кој поминал 1.000 дена во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Starliner на Boeing конечно успешно лансиран, екипажот отпатува до МВС

Читај повеќе