Суплементи што помагаат во топење на салото на стомакот

А.С.
/ 19.06.2024 / 14:44

Кортизолот, кој често се нарекува „хормон на стрес“, игра клучна улога во одговорот на телото на стрес.

Зголеменото ниво на кортизол, особено ако е хронично, може да доведе до зголемување на маснотиите на стомакот бидејќи хормонот промовира складирање на маснотии во пределот на стомакот.

Овој тип на маснотии не е само козметички проблем, туку и фактор на ризик за разни здравствени проблеми, вклучувајќи срцеви заболувања и дијабетес.

Д-р Шломо Видер тврди дека одредени суплементи помагаат да се намали нивото на кортизол и, како резултат на тоа, се намалуваат мастите на стомакот.

Магнезиум

Магнезиумот ја зголемува чувствителноста на инсулин, што помага да се регулира нивото на шеќер во крвта. Подобрата контрола на шеќерот во крвта може да ја намали акумулацијата на маснотии, особено во пределот на стомакот. Магнезиумот, исто така, влијае на производството и функцијата на невротрансмитерите, како што е серотонин, кој промовира релаксација и може да го намали нивото на стрес. Пониските нивоа на стрес обично резултираат со намалено производство на кортизол.

„Магнезиумот поддржува повеќе од 300 биохемиски реакции во телото. Тој е клучен за регулирање на одговорот на стресот и може да го намали нивото на кортизол. Клиничкото искуство покажува дека пациентите кои одржуваат соодветно ниво на магнезиум пријавуваат подобар сон и помалку стрес, што индиректно помага во намалување на стомачните масти“, вели д-р Видер за SheFinds.

Омега-3 масни киселини

Омега-3 масните киселини имаат силно антиинфламаторно дејство.

Хроничното воспаление е поврзано со зголемено производство на кортизол, така што намалувањето на воспалението може да помогне во намалувањето на нивото на кортизол.

„Присутни во рибиното масло, омега-3 масните киселини се борат против воспалението и го намалуваат нивото на кортизол. Пациентите често пријавуваат намалени стомачни масти и подобрено метаболичко здравје со редовен внес на омега-3 масни киселини, што е поддржано од студии кои ја покажуваат нивната ефикасност против таложењето масти предизвикано од стрес“, заклучи докторот.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Фит

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Истражување покажа колку време е потребно за да се забележат резултати од вежбањето

Read more

Спанаќот е тајната на брзото и ефикасно слабеење

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе