астероид

Денеска покрај Земјата ќе помине голем астероид

Астероидот наречен 2023 JK се очекува утре да прелета покрај Земјата, промашувајќи ја нашата планета за нешто повеќе од 1,6 милиони километри.
Read more

НАСА: Успешно исфрливме астероид од орбитата

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека успеа обидот да исфрлат астероид од неговата природна орбита.
Read more

Огромен астероид оди кон Земјата, но не претставува опасност

Вселенската карпа голема половина километар не претставува опасност по нашата планета бидејќи само ќе помине во „близина“.
Read more

Научниците потврдија: Уште еден „тројанец“ ја следи Земјата

Научниците потврдија дека Земјата ја следи „тројански астероид“ - дури вториот таков објект досега откриен - а според истражувачите овој примерок ветува многу повеќе од претходниот.
Read more

Погледни нагоре: Многу астероиди минуваат покрај Земјата деновиве

Американската вселенска агенција НАСА предупреди на неколку астероиди кои ќе поминат покрај Земјата во следните недели, а некои од нив се доста големи.
Read more
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more