Џулијан Асанж

Асанж распнат на крст - нов мурал во Берлин

Огромен мурал на кој е прикажан творецот на Викиликс осамна во Берлин.
Read more

Морисон: Асанж ќе може да се врати во Австралија кога ќе завршат сите процеси

Џулијан Асанж може да се врати дома веднаш штом ќе бидат завршени сите постапки против него, изјави денеска австралискиот премиер Скот Морисон, еден ден откако британскиот суд одби да го екстрадира основачот на Викиликс во САД.
Read more
play_arrow

Мексико му понуди азил на Асанж

Мексиканскиот претседател јавно му понуди на Џулијан Асанж политички азил во неговата земја.
Read more

Мексико подготвено да му понуди азил на Асанж

Мексико е подготвено да му понуди политички азил на Џулијан Асанж и со тоа да ја поддржи одлуката на британскиот судија да одбие екстрадиција на основачот на Викиликс во САД, изјави претседателот на Мексико, Мануел Лопес Обрадор.
Read more

Конечна одлука: Асанж нема да биде екстрадиран во САД

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, нема да биде екстрадиран во САД по обвинението дека е шпион, изјави британската судијка Ванеса Бараистер.
Read more

Се очекува одлука за евентуално екстрадирање на Асанж во САД

Денеска ќе се знае дали основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ќе биде екстрадиран во САД, кога се очекува одлуката на британската судијка Ванеса Барејцер.
Read more

Таткото на Џулијан Асанж има надеж дека Бајден ќе го помилува неговиот син

Таткото на Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, во изјава за агенцијата ДПА изрази надеж дека следниот американски претседател ќе го помилува неговиот син.
Read more

Асанж го анализирал самоубиството на генералот Праљак

Основачот на Wikileaks, Џулијан Асанж внимателно го гледал самоубиството на поранешниот генерал на БиХ, Слободан Праљак, во Хашкиот трибунал пред три години и размислувал за самоубиство додека бил во еквадорската амбасада во Лондон, изјави
Read more

Трамп сакал да го помилува Асанж во замена за информација за хакираните сервери

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се согласил да го помилува основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ако тој открие кој стои зад упадот во серверите на Демократската партија во 2016 година.
Read more
реклама

Кој го вооружува Хамас?

Read more

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Read more

Контроверзниот еротски филм „365 Days “ сепак ќе добие уште две продолженија

Read more

Како ќе изгледа фабриката за вакцини во Србија?

Read more