Елизабета Втора

Познато кои три држави не се поканети на погребот на кралицата Елизабета Втора

Покани за погребот на кралицата Елизабета Втора не се испратени до адресата на три земји: Русија, Белорусија и Мјанмар, додека Иран ќе биде присутен само на ниво на амбасадор.
Read more
filter

Ретки фотографии од животот на кралицата Елизабета II

Од древни церемонии до натпревар во американски фудбал, овие ретко или никогаш објавени фотографии од фотографите на National Geographic го овековечиле животот на кралицата Елизабета II.
Read more

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора положен во катедралата во Единбург

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета Втора е положен во катедралата Сент Џајлс во Единбург.
Read more

Пендаровски и сопругата ќе присуствуваат на погребот на кралицата Елизабета II

Read more
play_arrow

Кралицата Елизабета тргна на „последното патување“, семејството обединето во жалост

Британска кралица Елизабета Втора тргна на последното патување и илјадници поданици излегоа да ѝ оддадат последна почит. Колата со нејзиниот ковчег тргна од шкотскиот замок во кој таа почина.
Read more

Поради смртта на кралицата Премиер лигата ги одложи натпреварите од викендов

Премиер лигата објави дека сите натпревари закажани за викемдов се одложени откако синбоќа почина кралицата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Елизабета II.
Read more

Елтон Џон ѝ оддаде последна почит на кралицата

Сер Елтон Џон ѝ  оддаде почит на „милоста и пристојноста“ на тукушто починатата британска кралица Елизабета Втора на концертот во Торонто, Канада, одржан вчера.
Read more

Што сѐ ќе се смени во Велика Британија по смртта на кралицата?

Од ново лице на банкнотите и поштенските марки до текстот на националната химна, Велика Британија ќе претрпи одредени промени по смртта на кралицата Елизабета Втора и стапувањето на тронот на нејзиниот син Чарлс Трети.
Read more

Принцот Чарлс стана крал на Обединетото Кралство по смртта на кралицата Елизабета

Кралицата Елизабета Втора почина на 96-годишна возраст, што значи дека принцот Чарлс официјално е крал Чарлс.
Read more

Кралицата Елизабета II во иднина со помалку службени должности

Кралицата Елизабета II во иднина ќе има намален обем на службени должности.
Read more

Кралицата Елизабета Втора слави 70 години на британскиот престол

Кралицата Елизабета Втора од 2 до 5 јуни ќе го прослави платинестиот јубилеј, 70 години на британскиот трон.
Read more

Елизабета Втора го поддржува движењето Black Lives Matter

Времињата се менуваат.
Read more
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more