јаткасти плодови

Храна што помага да се подобри расположението: Доволно е да јадете 30 гр дневно

Ако имате проблеми со лошото расположение, добрата вест е дека една храна навистина може да ви биде од корист.
Read more

Јадењето на еден вид јаткасти плодови може да ви помогне при губењето тежина

Јаткастите плодови се препорачуваат да се јадат поради неколку причини, многу се здрави и се одлична алтернатива за грицки во однос на некои помалку здрави опции.
Read more

7 висококалорични намирници што не треба да се избегнуваат при слабеење

Висококалоричната храна обично се вели дека е нездрава и не е хранлива. Вистина е дека консумација на висококалорична храна ќе ја зголеми вашата телесна тежина, но тоа не значи дека е навистина толку лоша.
Read more

Јаткасти плодови кои го стабилизираат шеќерот во крвта

Јаткастите плодови се богати со хранливи материи кои нудат низа здравствени придобивки, вклучувајќи помагање во губење на тежината и стабилизирање на шеќерот во крвта.
Read more

Суперхрана која го намалува ризикот од рак - вклучете ја во исхраната

Храната што ја консумирате секој ден игра клучна улога во одржувањето на вашето здравје.
Read more

5 намирници чие консумирање го забрзува растот на косата

Косата расте по еден сантиметар месечно, но има луѓе со генетски предиспозиции за побавен раст на косата.
Read more

Три вкусни грицки во кои се колнат најдолговечните луѓе

Сосема е нормално да имате желба за грицки во текот на денот. Сепак, би било добро да размислите што консумирате.
Read more

Суперхрана која мажите треба секој ден да ја јадат

Суперхраната е добра за секого, без разлика на полот, но одредени намирници содржат специфични хранливи материи кои можат да помогнат при некои вообичаени здравствени проблеми кај мажите.
Read more

Пет намирници кои ги подобруваат когнитивните функции

Учењето, размислувањето, решавањето проблеми, донесувањето одлуки и способноста да се обрне внимание спаѓаат под терминот наречен когнитивна функција.
Read more

Секојдневното консумирање јаткасти плодови го намалува ризикот од депресија

Јадењето кикиритки секој ден може да го намали ризикот од депресија за 17%, сугерира новото истражување. Шпански истражувачи објавија дека антиоксидансите во омилената закуска за пиво помагаат во заштитата на мозокот.
Read more

Пет намирници за полесно губење килограми по 40-тата година

Read more

Скандинавска студија: За срцево здравје јадете 30 гр јаткасти плодови дневно

Правилната исхрана е основа за здрав живот, а доколку сакате да го зачувате вашето срце во својата исхрана внесете јаткасти плодови.
Read more
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more