Кипар

play_arrow

Идеја за ручек: Ќофтиња на кипарски начин

Кипарското ќофте е одличен предлог за ручек, а миризливите зачини и една тајна состојка му даваат посебен шмек.
Read more

САД контра Ердоган: Ги отфрлаат сите опции кои вклучуваат две држави за Кипар

Соединетите американски држави отфрлаат какво било решение за Кипар кое би вклучувало две држави на територијата на Кипар, како што
Read more

На Кипар идентификувани 37 различни мутации на коронавирусот

Во истражување на 768 примероци на потврдени случаи на коронавирусот во периодот од април 2020 година до јануари 2021 година, на Кипар биле идентификувани 37 различни мутации на COVID-19, меѓу кои и оној од Велика Британија, објави онлајн
Read more

На Кипар сослушан сопственикот на бродот што го пренел амониум нитратот во Бејрут

По барање на Интерпол, кипарската полиција го пронашла и го сослушала 43-годишниот Русин, поранешен сопственик на бродската компанија, која во Бејрут пренела амониум нитрат, објавија медиумите од островот.
Read more

Кипар објави ажурирана листа со земји за кои е дозволено патување на островот

Врз основа на епидемиолошката слика во секоја земја, Министерството за здравство на Кипар објави ажурирана листа со 36 држави поделени во две категории за кои е дозволен влез.
Read more

Кипар денеска ги отвора аеродромите, но само за 19 земји

Под посебни правила, меѓу кои и претходно направен тест за COVID-19 и со потпишана декларација, од денеска е дозволено патување на Кипар, но само за 19 земји, поделени во две категории.
Read more