праисторија

filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Шкотските Гори, Апалачите и Атлас можеби изгледаат како многу различни планински масиви, но тие некогаш биле дел од истиот голем ланец што го опфаќал суперконтинентот Пангеја.
Read more

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Древната ДНК од речиси 500 коњи открива дека луѓето не ги имале припитомено до 2200 година п.н.е., 1.000 години подоцна отколку што се мислеше.
Read more

Леќата и грашокот од локалитетот Влаку во Пелагонија најстари досега датирани во Европа

Центарот за истражување на предисторијата доби потврда за најстарото потекло на леќата и грашокот во Европа на локалитетот Влаку.
Read more

Новите анализи велат: Хоминините пред 450.000 години пловеле низ Егејот

До неодамна се веруваше дека само современите луѓе се когнитивно способни за одредени откритија, но новите студии успеаја да побијат некои од тие теории и да докажат дека и нашите предци и роднини поседувале одредени вештини.
Read more

Праисториските луѓе пред 100.000 години преку сложен процес правеле лепак

Пред 100 илјади години раните луѓе во Јужна Африка правеле лепак од листови од иглолисни растенија користејќи софистициран процес на дестилација.
Read more

Научници открија како изгледала детската игра во праисторијата

Добро познат факт е дека децата не можат да одолеат на калливите езерца. А најновото откритие покажува дека во последните неколку илјади години ништо не се променило во овој поглед.
Read more
filter

Откриени 5 скелети од мамути стари 200.000 години

Во близина на англискиот град Свиндон, на изненадување на археолозите и палеонтолозите, откриени се скелети на 5 мамути од времето на леденото време и тоа добро сочувани.
Read more

Што знаеме за мегалодонот? Вистината за најголемата ајкула што некогаш живеела

Како изгледала и што јадела најголемата ајкула што некогаш живеела, и има ли шанси мегалодонот сè уште да плива скриен во морските длабочини?
Read more

Во Египет откриен праисториски кит со четири нозе

Египетски научници прочуваат фосил од праисториски кит, познат како полуводен кит, бидејќи живеел и на копно и во море. Има одлики на ловец и тоа, според наодите, го истакнува меѓу другите фосили на китови.
Read more

Диносаурусите имале големи проблеми уште пред да удри астероидот

Научната заедница се согласува дека падот на астероидот ѝ нанел последен удар на ерата на диносаурусите и ги осудил овие животни на истребување.
Read more
play_arrow

Откопан волнен носорог стар 20 илјади години

Волнен носорог од Леденото доба е откопан во Сибир и тоа во добра состојба.
Read more
play_arrow

Во рускиот Арктик пронајден мамут стар 10.000 години

Во сибирскиот дел од Арктикот пронајдени се одлично сочувани остатоци од праисториско животно старо најмалку 10 илјади години.
Read more
реклама

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more