тунел

filter

19 мај 1906, отворен бил тунелот Симплон под Алпите

На 19 мај, во 1906 година, по 7 и пол години работа бил отворен источниот дел од познатиот тунел Симплон кој ги поврзува Швајцарија и Италија под Алпите.
Read more
filter

6 мај 1994, пуштен бил тунелот под Ламанш

На денешен ден францускиот претседател Франсоа Митеран и англиската кралица Елизабета II свечено го отвориле тунелот под Ламанш.
Read more

Отворен најдолгиот железнички тунел во Скандинавија

Нова железничка линија која го вклучува најдолгиот железнички тунел во Скандинавија, беше пуштена вчера во Норвешка.
Read more
filter

Данска и Германија го градат најдолгиот подводен железничко-автомобилски тунел во светот

Read more

Откриен тунел за дрога меѓу Калифорнија и Мексико, уапсени шестмина

Американските власти открија подземен тунел меѓу Калифорнија и Мексико, со должина на фудбалски терен, а има и струја, вентилација, шински систем, зајакнати ѕидови, oбјави Guardian.
Read more
play_arrow

Први во светот: Норвешка ќе гради тунел за бродови

Изградбата на тунел за бродови во вредност од 325 милиони долари треба да започне наскоро во западните краишта на Норвешка.
Read more
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more