војна Украина

Институт за проучување на војната: Чеченски борци ќе го заменат Вагнер во битката за Бахмут

Сопственикот на руската приватна воена компанија Вагнер, Јевгениј Пригожин, и лидерот на Чеченија, Рамазан Кадиров, ја објавија својата намера чеченските борци да ја заменат милицијата на бизнисменот кој се смета за близок до претседателот
Read more

Кадиров одби да ги прими ослободените чеченски војници, им рече да се вратат на бојното поле

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров одби да се сретне со своите војници кои се ослободени од украинско заробеништво. Во саботата, пет чеченски војници беа пречекани од роднини и владини претставници во Грозни, главниот град на Чеченската Репуб
Read more

Макрон очекува Си да ја вразуми Русија

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Пекинг се сретна со кинескиот претседател Си Ѓинпинг и му кажа дека „знае дека може да смета“ дека ќе ја вразуми Русија, пренесува Guardian.
Read more
play_arrow

Украинците објавија видео од дрон како се забива во руски ракетен систем

Украинската армија објави видео од уништувањето на руски ракетен фрлач. Станува збор за моќен термобаричен ракетен фрлач TOS-1A.
Read more

Зеленски донесе одлука за одбрана на Бахмут

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и неговите воени команданти одлучија да продолжат да го бранат источниот град Бахмут, кој руските сили и платениците на Вагнер со месеци очајно се обидуваа да го освојат
Read more
play_arrow

Кои се четирите најчести теории на заговор за војната во Украина?

На првата годишнина од руската инвазија на Украина се зголемија лажните тврдења за војна на социјалните мрежи, при што некои објави предизвикаа милиони реакции.
Read more

Кремљ одговри на мировниот предлог на Кина

Кремљ денеска оцени дека планот што минатата недела го предложи Кина за решавање на конфликтот во Украина „заслужува внимание“, но и дека „засега“ не постојат неопходните услови за „мирно“ решение.
Read more

Шефот на Вагнер ја обвини руската армија за предавство

Шефот на руската паравоена група Вагнер, Евгениј Пригожин, денеска го обвини Генералштабот на руската армија за „предавство“ затоа што одби да им обезбеди опрема на неговите платеници на линијата на фронтот во Источна Украина.
Read more

Џорџ Сорос: Пораз на Москва во Украина ќе доведе до колапс на „руската империја“

Милијардерот и финансиер Џорџ Сорос, во четвртокот изјави дека ако Русија биде поразена во војната во Украина, тоа ќе резултира со колапс на, како што рече, „руската империја“, што според него ќе биде поздравено
Read more

Сите зборуваат за тенковите, но што е со германските дронови кои пристигнуваат во Украина?

Борбени тенкови и извидувачки дронови: Украина наскоро ќе ги добие и двете од Германија.
Read more
play_arrow

Непроспиена ноќ во Украина – Русите извршија масовен напад

Русија утрово изврши уште еден масовен ракетен напад врз Украина, а експлозии се пријавени во Киев, Винитсија, Днепар и Миколаев, јави „Киев Пост“.
Read more

Тенкот што Британците ѝ го пратија на Украина досега никогаш не бил уништен во борба

Велика Британија потврди дека за прв пат ќе ги испрати своите најмодерни тенкови Challenger 2 во Украина, а според BBC, 12 од овие тенкови барем на почетокот ќе бидат испратени во Украина.
Read more
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Како се снимаше Lord of the Rings

Read more