змии

Нов вид перуанска змија наречена по Харисон Форд

Познато е дека Индијана Џонс не поднесува змии, но Харисон Форд, актерот кој го портретира славниот археолог авантурист, сега има вистински рептил кој го носи неговото име.
Read more
play_arrow

Нова појава на змии низ Скопје: Една влегла под хауба на автомобил, друга прегазена во Пржино

Read more

Еж - драг гостин во секој двор кој ги брка змиите

Со порастот на температурите, змиите сѐ почесто излегуваат од нивните скривалишта, и соодветно на тоа се зголемува бројот на повици од вознемирени граѓани поради средби со змии.
Read more

Дикаприо доби чест да именува нов вид змии и ги нарече по мајка си

Леонардо Дикаприо неодамна именуваше еден од новооткриените видови змии по неговата мајка.
Read more

Зошто луѓето се плашат од змии, а не од кучиња?

Отприлика една третина од луѓето имаат страв од змии. Постојат луѓе кои сакаат змии и пајаци и ги третираат како домашни миленичиња. Кај овие луѓе стравот од одредени животни никогаш не се активирал.
Read more

Како едноставно да избркате змија?

Летото е во полн ек, а со жештините доаѓаат и змиите. Дали знаете дека една работа особено им пречи?
Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Топлите денови се совршена прилика змиите да излезат на сонце. Луѓето велат дека змијата нема да нападне прва ако не се чувствува загрозена.
Read more
filter

10 животни чие мени вклучува змии

Некои од нив имаат специјално прилагодени тела кои се отпорни на отров од змии, други се потпираат на нивната брзина, додека некои од овие ловци се канибали.
Read more

Игра, оброк или нешто трето: Речни делфини снимени со анаконда в уста

Една многу необична глетка забележал објективот на научниците кои набљудуваат ретки и срамежливи речни делфини во североисточните делови на Боливија.
Read more
filter

Крокодил против анаконда: Кој би ја добил битката на двата моќни влекачи?

Ќе ги споредиме телата, силата и способностите на секое од овие животни, а потоа ќе дојдеме до заклучок кој влекач има поголеми шанси да победи.
Read more

Хорор на WC школка: Питон гризнал Австриец

Додека седел на WC школката во својот тоалет, 65-годишниот Австриец искусил непријатно доживување откако бил каснат од питон.
Read more
play_arrow

Спасување отровна кобра

Не се спасуваат само оние животни кои делуваат мило и симпатично, туку сите оние на кои им е потребна помош. Во случајов, очајно ѝ била потребна помош на една отровна кобра.
Read more
реклама

Пороен дожд, град и силен ветер во Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора

Read more

Кога почнува староста?

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more