Tesla Model 3 има нов изглед по Porsche трансформацијата

Model 3 на Tesla годинава ќе биде освежен, но сопственикот на овој автомобил од Масачусетс го направи тоа на свој начин и го подобри изгледот на електричниот модел.

Сопственикот одлучил да ги искористи деловите на Porsche Cayman GT4 за трансформација на Model 3, а овој „неконвенционален брак“ изгледа подобро од очекуваното. Резултатот е автомобил што може да помине како фабричка верзија на Tesla Model 3 фокусирана на патеката. Браникот со големи доводи изгледа слично на оној што го користи Cayman GT3, додека рамната карактерна линија е исто така подобрување во однос на носот на стандардниот модел.

Меѓутоа, модификациите одат многу подалеку од тоа, бидејќи Model 3 доби и хауба од кованм карбон со вентилациски отвори како оние на GT4, додека новото лого на Tesla наликува на она на Porsche. Куќиштата на страничните ретровизори се чини дека се земени од пакетот М на BMW. Автомобилот е спуштен и покриен со златна фолија, а изгледот е дополнително подобрен со лесен комплет бандажи. Агресивниот бодикит вклучува истакнат заден спојлер, пар резервни LED задни светла и заден дифузор. Внатре има волан со ковани карбонски детали што одговараат на хаубата.

Покрај уникатниот бодикит, Tesla Model 3 Long Range за 2018 година има и подобри перформанси благодарение на канадската компанија Ingenext. Моќта на двата електромотора е зголемена така што Model 3 забрзува од 0 до 100 км/ч за нешто повеќе од 3 секунди. Автомобилот поминува 402 метра за 11,6 секунди, достигнувајќи брзина од 186,4 км/ч.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Концепти

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more

Hyundai на 4 нозе: Електромобилот изгледа како од филм, но производителот има сериозни планови

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Читај повеќе

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе