Топ 10 места во Баварија кои треба да се посетат

Доживување на Октоберфест или кригла пиво и колбаси во некоја од старите пивници во Минхен - Баварија има многу повеќе што да понуди.

Од замоците како од бајките, до чудата на Берхтесгаден, Баварија е едно волшебно место кое дефинитивно ќе ве маѓепса - доколку ѝ дозволите.

Баварија е една од 16-те сојузните покраини кои ја сочинуваат Германија и веројатно најпознатата. Се наоѓа на самиот југоисток и има меѓународни граници со соседните држави Чешка и Австрија.

Овој дел од Германија е пребогат со историја почнувајќи уште од антиката кога тука живееле Келтите кои потоа биле потиснати од германското племе Бајуварии. Името Баварија произлегува токму од племето Бајуварии кое значи „луѓе од Баја“, што многумина сметаат дека е Бохемија, татковината на келтското племе Боии.

Денес во Баварија живеат нешто повеќе од 13 милиони жители, а територијата на сојузната покраина е 70.550,19 квадратни километри. Главен и најголем град е Минхен (6,1 милион жители), а таму се наоѓаат и градовите Нирнберг, Аугсбург и Регенсбург.

Remote video URL
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Вести

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Read more

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Read more

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Read more

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Read more
 

Гик

Популарни страници следат сè што правиме на интернет: Се памти и тоа што е избришано

Читај повеќе
  • filter

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Читај повеќе

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Читај повеќе

Научници оживеаја активност во човечко око после смрт

Читај повеќе

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Читај повеќе

Ситуацијата за Need for Speed ​​се менува

Читај повеќе

iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Читај повеќе

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Читај повеќе
  • filter

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Читај повеќе