Топ 4 најсмртоносни растенија во светот

Ги откриваме растителните видови кои се сметаат за најопасни и најотровни растенија на целата планета.

Според некои теории, растенијата развиле одредени токсини за самоодбрана. Одредени видови растенија содржат комбинација на хемиски соединенија кои се ефикасни против инсекти, штетници и други микроорганизми, но кои се штетни и за луѓето.

Јадич

Градинар од Велика Британија почина под мистериозни околности во 2014 година, откако му откажале речиси сите органи. Иако причината за смртта не е откриена, постои сомневање дека несреќниот градинар најверојатно починал откако дошол во контакт со растението наречено модар јадич (лат. Aconitum napellus), кое припаѓа на родот Aconitum од фамилијата Ranunculaceae. Најотровен дел од растението е коренот, но и листовите се доста отровни. Невротоксините од растението можат да се апсорбираат преку кожата, а некои од симптомите на труење се печење, повраќање, вкочанетост и дијареа.

Во 2010 година, Лахвир Синг беше осудена за убиство на нејзиниот љубовник, откако во карито му ставила јадич. Но, и покрај гастроинтестиналните проблеми, нејзиниот поранешен љубовник успеал да го преживее труењето. Освен овие симптоми, ова смртоносно растение го успорува срцето, што секако може да доведе до смрт, пишува BBC.

Манцинел

Друго озлогласено растение е манцинеловото дрво (лат. Hippomane mancinella), кое уште го нарекуваат и дрво на смртта, а чиј плод неверојатно потсетува на јаболко, поради што го нарекуваат и јаболко на смртта. Дрвото расте во јужните делови на Северна Америка и северните делови на Јужна Америка и е толку отровно што дури и на дожд не се препорачува да се стои под него. Имено, органското соединение форбол помешано со дождовница може да предизвика тешки изгореници. Не се препорачува горење на ова дрва, бидејќи чадот е токсичен и може привремено да го заслепи секој што е во негова близина. Иако дури и стоењето покрај ова растение е опасно, самото јадење на плодот навистина може да убие.

Рицинус

И покрај неговите раскошни црвени плодови кои можат да разубават многу градини, рицинусот е многу отровно растение. Кај нас народно се нарекува и морски коноп (лат. Ricinus communis). Сите делови на растението се отровни, но концентрацијата на отров е најголема во семињата. Симптоми на труење се повраќање и дијареа кои можат да траат и до една недела пред смртта да настапи поради откажување на функциите на органите.

Раково око

И растението наречено раково око (лат. Abrus precatorius) припаѓа на опасните растенија. Имено, отровната супстанца абрин се наоѓа во светлоцрвените семиња кои се користат и при изработка на перкусии и накит. Само едно семе од ова растение кое расте во Индонезија може да биде фатално за човечкото тело, но само ако го џвакате.

Тагови
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Вести

Паметниот прстен на Apple ќе ги контролира другите уреди на компанијата

Read more

Нема вештачката интелигенција да ви ја земе работата, туку луѓето кои ја користат

Read more

Додека Европејците учат англиски, цел Балкан учи германски на Duolingo

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more
 

Гик

Паметниот прстен на Apple ќе ги контролира другите уреди на компанијата

Читај повеќе
  • filter

Во Бугарија откриена гробница стара 1.800 години: Раскажува тажна семејна приказна

Читај повеќе

Нема вештачката интелигенција да ви ја земе работата, туку луѓето кои ја користат

Читај повеќе

Додека Европејците учат англиски, цел Балкан учи германски на Duolingo

Читај повеќе

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Читај повеќе

Пронајдена најголемата змија во светот

Читај повеќе

Веднаш избришете ги: Апликации што крадат банкарски податоци и „чистат“ сметки

Читај повеќе

Првиот човек со мозочен имплант контролира маус со своите мисли

Читај повеќе

Кога старите Египќани почнале да ги мумифицираат мртовците?

Читај повеќе