Tрансродова манекенка дисквалификувана од Мис САД: Не беа подготвени за жена како мене

Трансродовата манекенка Каталуна Енрикес беше дисквалификувана од изборот за Мис на САД.

Таа рече дека ѝ е чест што беше дел од натпреварот и дека е дисквалификувана бидејќи не биле подготвени за жена како неа.

„Бев среќна затоа што им бев пример на квир децата кои сега знаат дека не мора да бидат ограничени со општествените стандарди. Дисквалификацијата на почетокот ме шокираше бидејќи залудно напорно работев. Сепак, сфаќам дека едноставно не беа подготвени за мене“, изјави Енрикес за Yahoo Life.

Таа беше дисквалификувана пред 16. круг од Изборот за Мис САД. Круната ѝ припадна на Ел Смит, новинарка од Кентаки. Таа ќе се натпреварува за Мис Универзум на 12 декември во Еилат, Израел.

„Уверена сум дека мојата уникатност наскоро ќе биде препознаена“, рече Енрикес.

Таа беше крунисана за Мис Невада претходно оваа година, откако победи 21 натпреварувачка на настанот во Лас Вегас, пишува NBC News.

Изборот за Мис Универзум, кој ја вклучува и Мис на САД, им овозможи на трансродовите луѓе да се натпреваруваат за првпат во 2012 година.

Тагови
реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Стил

Парфемот ќе ви трае подолго ако не ја правите оваа грешка

Read more

Ријана со секси снимки ја промовира новата колекција

Read more

Никој веќе не ги носи: 3 бои што нема да бидат модерни во 2022

Read more

По 50-тата многу жени ја кратат косата: Дали долга коса е за постари дами?

Read more
 

Магазин

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во Сахара падна снег и ги забели песочните дини

Читај повеќе

Трикови за чистење различни типови кади без абразивни хемикалии

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил удри во американска новинарка среде јавување во живо

Читај повеќе

Болки по породувањето: Што ги предизвикува и како да ги ублажите?

Читај повеќе

Зошто остануваме во токсични врски: Ракот е лојален, Јарецот не губи надеж

Читај повеќе

Тестирајте се: Дали сте навистина фит?

Читај повеќе

5 начини како да ја расположите жената за секс 

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Скопски моден фестивал: Премиера на првата сезона во март

Читај повеќе