Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Една готвачка го откри најлесниот начин како да исечкате пиперка и да се ослободите од сите несакани семки.

Пиперките имаат необичен облик и постојат многу различни начини да ги исечете. Меѓутоа, нивните семки често може да ни пречат и да завршат во нашите оброци.

Така, една жена на TikTok откри трик за сечење пиперки. Не само што ќе имате совршени резултати, туку и ќе заштедите време кога подготвувате храна. Во видеото таа објаснува што треба прво да направите - ги отсече врвот и дното на пиперката.

Потоа, кога нејзината пиперка стоеше исправено, отсече дел за да ја отвори пиперката. На тој начин можете целосно да ја отворите и да го исечете центарот на пиперката. Ова ви овозможува да го исечете остатокот на парчиња.

Трикот е многу едноставен, а ќе избегнете несакани делови од пиперката да влезат во вашите оброци. Следбениците коментираа дека ова видео засекогаш ќе го промени начинот на кој ги сечат пиперките.

@zwilling_uk How to cut your peppers 🫑 #foodhack #pepperhack #kitchenhacks #cookinghack #zwilling #kitchenhacksthatwork ♬ Aesthetic - Tollan Kim
Тагови
реклама

Живот

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Read more

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Read more

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Read more

Гејмингот не е само обична игра

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе