Твитерџиите ќе мора да платат за двојна автентикација на профилите

Само претплатниците на Twitter Blue ќе можат да користат текстуални пораки како метод за автентикација со два фактори, соопшти Twitter.

Промената ќе стапи на сила на 20 март, а корисниците на Twitter ќе имаат уште два начини бесплатно да ја потврдат својата најава, преку апликација за автентикација и безбедносен клуч.

Автентикацијата со два фактори, или 2FA, бара од корисниците да ја внесат својата лозинка, а потоа код или безбедносен клуч за пристап до нивните профили. Тоа е еден од примарните методи со кои корисниците го обезбедуваат својот Twitter профил.

„Иако 2FA е историски популарен, видовме дека 2FA заснована на телефонски броеви се злоупотребува. Почнувајќи од денес, нема да дозволиме профилите да го користат методот на СМС за автентикација со два фактори, освен ако не се претплатници на Twitter Blue“, соопшти Twitter.

Претплатата за Twitter Blue чини 11 долари за iOS и Android и се означува со сина ознака на профилите на оние кои се подготвени да плаќаат за тоа месечно. Од 2021 година, само 2,6 отсто од корисниците на Twitter имале овозможено 2FA, од кои 74,4 отсто користеле автентикација со СМС.

Корисниците на Twitter сега имаат 30 дена да го исклучат методот на СМС и да изберат друг начин за користење двофакторна автентикација. Оневозможувањето на методот SMS 2FA нема автоматски да го одвои телефонскиот број на корисникот од профилот.

Шефот на Twitter, Илон Маск, ги потврди наводите дека телекомуникациските компании користеле ботови за „пумпање 2FA СМС“ и дека Twitter губи 60 милиони долари годишно поради „измами со СМС“.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Интернет

Готово е: Од денеска само X

Read more

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Read more

TikTok ја тужи Белата куќа: Си го кршат сопствениот устав, ќе замолкнат 170 милиони Американци

Read more

Блокирањето на X платформата веќе не е исто

Read more
 

Гик

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Читај повеќе

Готово е: Од денеска само X

Читај повеќе

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Grand Theft Auto 6 ќе пристигне во 2025 година

Читај повеќе
  • play_arrow

ChatGPT доби надградба на која само небото ѝ е граница

Читај повеќе

Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

Читај повеќе

Приватен простор и подобaр мултитаскинг: Пристигна Android 15 Beta 2, еве што сѐ носи

Читај повеќе

Никола Тодороски: „Наша гордост. Наша одговорност“ ми отвори нова перспектива колку може позитивно да се влијае

Читај повеќе

Микробите и нивното изненадувачко влијание врз нашето социјално однесување

Читај повеќе