Twitter брише профили на екстремисти и теоретичари на заговори

Twitter трајно ќе ги суспендира профилите поврзани со екстремни теории на заговор, како што е групата QAnon, што прави обвинувања за заговор во американската влада и јавноста против претседателот Доналд Трамп.

Мерките вклучуваат забрана за пристап до профили поврзани со анонимната група „Q“, позната како „QAnon“ и ќе го блокираат споделувањето на таквите содржини. Новата политика ќе опфати околу 150.000 профили ширум светот.

Twitter објави дека досега се избришани повеќе од седум илјади профили како резултат на манипулации, злоставување жртви и други прекршувања на правилата на однесување на таа социјална мрежа.

Теоретичарите на заговор како „QAnon“ тврдат дека во „тајна војна “против Трамп се истакнати личности од различни делови на општеството, од разузнавачката заедница и од политиката преку деловниот свет до индустријата за забава.

QAnon тврди, меѓу другото, дека членовите на Демократската партија биле вклучени во меѓународни криминални организации и дека нивната содржина е широко распространета на социјалните мрежи.

Facebook веќе ја укина мрежата на лажни профили поврзани со сметката „QAnon“, преку која се пренесуваше нивната содржина.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Интернет

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Read more

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Read more

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Read more

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Read more

Гик

  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе