Twitter казнет со 150 милиони долари

Американската компанија Twitter се согласи да плати 150 милиони долари во тужба против социјалната мрежа за заштита на приватноста.

Социјалната мрежа ги прекршила прописите на Федералната трговска комисија, „измамувајќи ги корисниците во која мера Twitter ја одржува и штити сигурноста и приватноста на ненајавени податоци за контактите на корисниците“, соопштија од американското министерство за правда.

Во тужбата, поднесена од судот во Калифорнија, се наведува дека компанијата на корисниците им кажала дека собира лични податоци со цел безбедност на нивниот профил, но „не открила“ дека податоците ќе ги користи за рекламирање.

Во тужбата се наведува дека овие наводни повреди се случувале од 2013 година до 2019 година. Исто така, компанијата лажно тврдела дека нејзиното делување е во склад со прописите на ЕУ и на САД, а кои забрануваат компаниите да обработуваат кориснички податоци на начин кој корисниците не го одобриле.

„Како што стои во тужбата, Twitter собирал податоци од корисници под изговор дека ќе ги користи за безбедносни цели, но на крајот исто така ги користел како цел за реклами “, изјави Лина Кан, претседателка на Комисијата.

Ова влијаело на повеќе од 140 милиони корисници на Twitter, со што во исто време е зголемен примарниот извор на приход на компанијата.

Тагови
реклама

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Интернет

Илон Маск за првпат им се обрати на вработените во Twitter

Read more

Facebook планира голем редизајн за да се натпреварува со TikTok

Read more

Microsoft по 27 години ја исклучува поддршката за Internet Explorer

Read more

Илон Маск се закани дека ќе се откаже од понудата да го купи Twitter

Read more
 

Гик

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Читај повеќе

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Читај повеќе

Нешто чудно се случува со Сонцето, можеби погрешно го набљудуваме

Читај повеќе
  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе

Месечината на Плутон има мистериозна црвена дамка, сега знаеме зошто

Читај повеќе