УФЦ се враќа во Лас Вегас, во сабота првата борба

Властите во сојузната американска држава Невада дадоа дозвола за организирање на ММА борби, што значи дека УФЦ се враќа во Лас Вегас.

Поради пандемијата со COVID-19 што донесе низа рестриктивни мерки низ САД, раководството на УФЦ организираше три борби во Џексонвил, Флорида, но сега се враќа на „свој терен“.

На 31 мај, во сабота, се очекува првиот настан во Лас Вегас, а главната борба на УФЦ 250 ќе биде меѓу поранешниот првак во велтер категорија Тајрон Вудли и Гилберт Бернс.

Вудли, кој четири пати го одбрани појасот пред да биде победен на бодови од Камару Усман лани, со евентуална победа повторно би се вратил во игра за титулата најдобар ММА борач до 77 килограми на светско ниво.

Одржувањето борби во Невада беше забрането од 14 март, а сега продолжуваат, но без публика.

Покрај УФЦ борби, од 9 јуни во Лас Вегас ќе може да се одржуваат и бокс мечеви.

Тагови
реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Почина актерката Кели Престон

Read more

Останати спортови

ОК Вардар: Финансискиот извештај на ОФМ е скандалозен

Read more

Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Read more

Половина милијарда долари - Патрик Махомс го потпиша најскапиот договор во историјата на спортот

Read more

НХЛ и здружението на играчи се согласија за планот за продолжување на сезоната

Read more

Спорт

  • play_arrow

Гасперини за пеналите на Јуве: Ова го има само во Италија

Читај повеќе

Вардар 1961 се засили со полскиот пивот Патрик Валчак

Читај повеќе

Бартомеу: Преговорите за трансферот на Лаутаро се во мирување

Читај повеќе

Леклер се извини за судирот со Фетел

Читај повеќе
  • play_arrow

Кулибали: Милан едвај шутна на гол, а даде два гола

Читај повеќе

ФФМ одлучи клубовите да не плаќаат котизација

Читај повеќе

Манчестер Сити ќе игра во ЛШ, поништена одлуката за суспензија

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најглупави трансфери на деценијата

Читај повеќе

ОК Вардар: Финансискиот извештај на ОФМ е скандалозен

Читај повеќе