Верстапен: Лас Вегас? 99% спектакл и 1 долар спорт

Ф1
Макфакс
/ 16.11.2023 / 15:55

Ново-стариот шампион во Формула 1, Макс Ферстапен, не подлегна на еуфоријата од Лас Вегас.

За прв пат во историјата Ф1 ќе се вози во Градот на гревот, а самото свечено отворање за Верстапен било аудио-визуелен спектакл кој има малку допирни точки со спортот.

Само две минути од целата програма беа посветени на возачите, а остатокот беше главно музички концерт и огномет.

„Искрено, тоа е нешто што ми предизвикува многу емоции. Само сакам да се фокусирам на мојот настап. Не ги сакам сите работи што ме опкружуваат. Знам дека се дел од тоа, но не сум заинтересиран. Не е многу интересно. Само сакам да бидам најдобар што можам. Дали ќе ми се допаѓа или не, тоа не зависи од мене, но нема да се преправам“, изјави Верстапен.

„Го давам моето мислење за позитивните и негативните страни, таков сум. Има луѓе кои повеќе ја сакаат викенд програмата, но јас не. Ми се допаѓа да бидам во Лас Вегас, но не за трките. Тоа е 99% спектакл и спорт од 1 долар. За мене има работи што може да се прескокнат. Само стоевме таму, изгледавме како кловнови“, истакна Холанѓанецот.

URL

Верстапен веќе ја одбрани шампионската титула со 17 победи во досегашниот дел од сезоната.

Трката во Вегас беше жестоко критикувана поради скапите билети, бидејќи траката ќе започне во 22 часот по локално време (1 часот по полноќ на источниот брег, односно 7 часот наутро во недела по средноевропско време), затворањето на дел од градските улици и фактот дека кога ќе се вози трката температурата на воздухот ќе биде само 4°C.

реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more

Ф1

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Read more

Ралф Шумахер откри дека е геј: Ја шокира јавноста со фотографија и испрати порака по години молк и пропаднат брак

Read more

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Read more

На Перес му се заканува раскин на договорот со Ред Бул поради посебна клаузула

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Читај повеќе

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Читај повеќе

Демба Ба: Нацистите бегаа во Аргентина, и вие сега сте изненадени…

Читај повеќе

Олмо е пред преселба во Барселона, од трансферот милиони ќе заработи и Динамо

Читај повеќе

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе