ФОРМУЛА 1 2021

Верстапен: Подобро да се започне од третата отколку од втората позиција

Ф1
МИА
/ 07.11.2021 / 10:00

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, зборуваше за резултатот во синоќешните квалификации за Големата награда на Мексико. Тој заврши на третата позиција.

Во квалификациите брзиот Холанѓанецот мораше да ја намали брзината поради фактот што неговиот тимски колега Серхио Перес и Јуки Цунода од Алфа Таури излетаа од патеката пред него.

„Се чини дека во текот на квалификациите ја загубивме оптималната рамнотежа на болидот. Но, во последниот круг сè течеше добро, а тогаш не знам точно што се случи пред мене. Очекував да се појават жолти знамиња поради оваа случка, па малку забавив“.

„Ако тоа не беше, тогаш ниту проблемите со балансот не би спречиле да се освои пол-позицијата. Не е најдобар резултат, но подобро е да се стартува од трето отколку второ место“, изјави Верстапен.

Од пол-позицијата ќе тргне Валтери Ботас од Мерцедес, додека од второто место неговиот тимски колега Луис Хамилтон.

Трката од Формула 1 шампионатот за Големата награда на Мексико ќе почне вечер од 20 часот.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Ф1

Доменикали: Се надевам битката Верстапен – Хамилтон ќе продолжи, но сметам и на други возачи

Read more

Фетел: Не треба да правите нешто за кое подоцна ќе ви биде срам да се погледнете во огледало

Read more

Еклстоун: Хамилтон следната сезона нема да се врати во Формула 1

Read more

На радост на обожавателите: Верстапен го продава автомобилот на аукција

Read more
 

Спорт

Билетите за СП 2022 за Катарците ќе чинат 11 долари, за странците најевтините 70 долари

Читај повеќе

Надал: Играм голф, не сум голем љубител на фитнес

Читај повеќе

Судијата заплака по вчерашниот скандал со Милан, Ибра се покажа како џентлмен

Читај повеќе

Милевски за Жоржињо, Ристовски за Левандовски

Читај повеќе

Нордијците Јада и Цветановска ќе нѐ претставуваат на ЗОИ во Кина

Читај повеќе

Како гласаа Роналдо, Меси и Левандовски во изборот на ФИФА?

Читај повеќе

Кои се најцрните сценарија за Новак Ѓоковиќ?

Читај повеќе

Медведев го смета Надал за фаворит на Австралија Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Пиоли: Судијата ни се извини

Читај повеќе