Во Естонија се градат 600 бункери – план за првиот час од можна руска инвазија

Министрите за одбрана на Летонија, Литванија и Естонија во јануари се согласија за нов план за изградба на голема одбранбена мрежа за одвраќање и поразување на руската војска во случај на напад.

Со оглед на тоа што границата меѓу Естонија и Русија се протега на 338 километри, од кои повеќето се речиси непроодни бидејќи се работи за мочурливо и пошумено подрачје, властите на таа земја планираат да изградат околу 600 бункери.

„Војната во Украина покажа дека е многу тешко да се вратат освоените територии, по тешка и висока цена на човечки животи, време и материјални ресурси“, рече во четвртокот Сузан Лилевали од Министерството за одбрана на Естонија, говорејќи на прес-конференција. околу 60 милиони евра од проектот. „За одбрана на нашата земја, освен опрема, муниција и работна сила, потребни ни се и физички капацитети за специјални намени“, рече Лилевали, според Newsweek.

„Со ваква одбрана на НАТО нашата земја би била избришана од картата“

Малите балтички земји веќе извесно време се сметаат за најверојатна цел на Русија доколку Владимир Путин изврши напад врз НАТО. Всушност, многумина веруваат дека руската армија може да ги победи овие три мали народи за неколку дена.

По анексијата на Крим од страна на Путин во 2014 година, НАТО започна со ротирачки трупи на меѓународни сили во Полска и балтичките земји - Естонија, Летонија и Литванија - во аранжман наречен Enhanced Forward Presence" (eFP) „Засилено напредно присуство“.

До неодамна, овие мултинационални борбени групи распоредени на ротирачка основа во балтичките држави се сметаа за симболични сили кои, во случај на напад, само ќе ја ослабат или отежнат инвазијата, наместо да ја запрат.

Естонската премиерка Каја Калас во 2022 година изјави дека со таква одбрана на НАТО во случај на руска инвазија, нејзината земја ќе биде избришана од картата.

„Новата балтичка одбранбена линија е усогласена со ажурираниот одбранбен став на НАТО и пристапот на одвраќање за да се одбрани секој сантиметар од сојузничката територија“, рече Лилевали во четвртокот.

„Треба да ги запреме на самата граница“

„Целта на овие објекти е пред се да се избегне воен конфликт во регионот бидејќи тие потенцијално би можеле да ја променат пресметката на непријателот. Мерките за определување и сузбивање на мобилноста историски одиграле значајна улога во војните во овие области, на пример во Финска. Војната во Украина покажа дека тие се совршено валидни дури и во овој век“, додаде Лилевали.

„Објектите треба да го спречат брзото напредување на непријателот на територијата на балтичките земји и во случај на воени упади да го запрат напредувањето на непријателот на самите граници“, рече Лилевали, додавајќи дека е потребна координација со Летонија и Литванија за да има нема дупки во мрежата низ кои би можел да помине непријателот.

Литванија треба особено да се фокусира на превојот Suwałki, тенок појас на територија што се протега помеѓу Белорусија и руската ексклава Калининград, чија окупација би ги изолирала балтичките држави од Полска и другите европски сојузници на запад.

Борбата против непријателот од првиот час и првиот нападнат метар

Утврдувањата во Естонија ќе бидат групирани околу граничните премини Нарва на север и Вору на југ. Езерото Чудско, кое претставува голем дел од границата со Русија, им обезбедува на Естонците моќна одбранбена бариера. Главната цел на оваа мрежа на утврдувања, вели Лилевали, е да се обезбеди можност за борба против непријателот од првиот час и првиот нападнат метар.

Руските копнени сили веќе претрпеа голема штета за време на нападот врз Украина. Според тоа, единиците кои потенцијално би можеле да ги нападнат балтичките држави не се со полна сила со оглед на тоа што претрпеа големи загуби.

Руската армија можеби е ослабена, но во исто време е поискусна, пишува Newsweek. Водачите на НАТО постојано предупредуваа дека Москва сè уште претставува голема закана, иако ќе биде потребно извесно време за обнова.

„По анализирањето на различни проценки за тоа колку брзо Русија може да ја обнови својата војска Лилевали, заклучивме дека сега е вистинското време да започнеме со подготовките“, рече таа.

600 бункери

Засега естонските власти планираат 600 бункери кои ќе бидат снабдени од околните магацини со опрема и муниција.

Повеќето од нив ќе бидат бетонски згради во форма на коцка во земја со делумно покриен ров за стрелање на влезот. Прототипите се веќе во изградба, а тестирањето треба да започне оваа година. Естонија сака да ги постави првите бункери веќе на почетокот на 2025 година.

„Тоа е всушност визба под земја“, објасни полковникот Каидо Тиитус, советник на Лилевали.

Бункерите ќе бидат околу 35 метри квадратни. Во нив подолго време ќе можат да останат 10 војници.

„Упориштата ќе се состојат од неколку помали бункери групирани заедно. Во случај на војна, ние би користеле експлозивни направи, други пречки и електронски сензори како поддршка“, рече Тиитус.

„Главната лекција што ја научивме е дека треба да најдеме начин да го запреме напредувањето. Затоа што ако ги оставиме да се шират низ територијата, може да биде предоцна. Затоа треба да почнеме од почеток, од работ на нашата граници“, додава тој.

„Ако им дозволиме да одат предалеку, тогаш мора да се справиме со нивните одбранбени линии.

Лилевали го наведува истото: „Ако ги оставиме да одат предалеку, тогаш треба да се справиме со нивните одбранбени линии, како Украинците кои сега се борат да ги вратат југот и истокот на нивната земја“.

„Нивната вообичаена артилериска муниција е или минофрлачи од 120 мм, хаубици од 122 мм или хаубици од 152 мм. Тоа значи дека ако можеме да ги заштитиме нашите сили од хаубици од 152 мм, тоа ќе биде доволно добро. Можеме да ги искористиме нашите шанси со поголеми калибри, ракети или артилерија. ни цел толку прецизно“, рече Тиитус.

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more
25 февруари 1944, Бугарите го ликвидираа Кузман Јосифоски - Питу

25 февруари 1944, Бугарите го убиле херојот Кузман Јосифоски - Питу

Read more

Свет

Зеленски ќе ја покани Русија на мировен самит: Ќе им го претстави украинскиот план и услови

Read more

САД и Британија го ракетираа главниот град на Јемен откако Хутите нападнаа американски танкер

Read more

Трамп победи и во Јужна Каролина на изборите за републикански претседателски кандидат

Read more

Судот пресече: Трамп ќе плати над 454 милиони долари во случајот за измама во Њујорк

Read more
 

Вести

МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Читај повеќе

Времето утре променливо облачно и топло

Читај повеќе

Зеленски ќе ја покани Русија на мировен самит: Ќе им го претстави украинскиот план и услови

Читај повеќе

Отстранета граната од Првата светска војна

Читај повеќе

Утре без струја делови од Карпош и Ѓорче Петров

Читај повеќе

САД и Британија го ракетираа главниот град на Јемен откако Хутите нападнаа американски танкер

Читај повеќе

167 санкционирани возачи во Скопје, 42 за брзо возење

Читај повеќе

Родителите на убиените деца тужат, родителите на детето-убиец се трудат на го сокријат имотот

Читај повеќе

Трамп победи и во Јужна Каролина на изборите за републикански претседателски кандидат

Читај повеќе