Volvo подготвува нов електричен автомобил

Уште од почетокот на декември, Volvo соопшти дека започнува со производство на електрични мотори во нивната фабрика во Шведска. 

До 2025 година дури 50% од продажбата ќе бидат потполно електрични модели.

Во 2021 година ќе го претстават нивниот нов електричен автомобил.

Премиерата ќе биде на 2 март, а тогаш јавноста ќе добие повеќе информации за стратегијата за електрификација.

Нема многу информации, освен дека ќе ја користи CMA платформата и Volvo XC40 Recharge.

„Ќе ве држиме во неизвесност додека да го претставиме автомобилот, но ви ветуваме дека ќе биде одличен“, изјави директорот на компанијата Volvo, Хакан Самуелсон.

Тагови
реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Концепти

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more

Hyundai откри кога пристигнува Ioniq 5

Read more

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Read more

Volvo подготвува нов електричен автомобил

Read more
 

Автомобили

Претставен новиот Škoda Kodiaq: Нов дизајн и нови технологии

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Toyota ќе го претстави новиот електричен SUV во Шангај

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla e минимализам во споредба со електричниот EQS на Mercedes

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави новиот C5 X

Читај повеќе

Што би купиле - постар половен автомобил со помалку поминати километри или понов со повеќе?

Читај повеќе
  • filter

Галерија на денот: Mercedes AMG CLS 53

Читај повеќе

Познато кога ќе пристигне новиот Dacia Duster

Читај повеќе
  • filter

Škoda ја претстави новата Octavia Sportline

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тест за издржливост: 5.000 километри поминати со константни 300 км/ч

Читај повеќе