Вселенскиот телескоп James Webb откри нови неверојатни снимки од вселената

Вселенскиот телескоп James Webb вчера откри прекрасни нови снимки од огромен облак од прашина во облик на песочен часовник околу ѕвезда во зародиш.

Досега невидливи, овие портокалови и сини облаци станаа видливи благодарение на инфрацрвената камера NIRCam. Многу младата ѕвезда, позната како „протоѕвезда L1527“, се наоѓа во соѕвездието Бик, а е скриена со ротирачки диск од гас токму кај стеснувањето на песочен часовник.

Но, светлината од таа протоѕвезда се распаѓа над и под тој диск, осветлувајќи ги празнините во околниот гас и прашина, објавија НАСА и Европската вселенска агенција (ESA) во заедничката изјава.

Протоѕвездата е стара 100.000 години

Облаците се формираат од материја исфрлена од ѕвезда која се судира со околната материја. Прашината е пофина во сините делови, потешка од портокаловите. Стара сто илјади години, протоѕвездата е во најраната фаза на формирање. Сè уште не може да генерира сопствена енергија.

Околниот црн диск, приближно со големина на нашиот Сончев Систем, ќе ја нахрани протоѕвездата со материјал додека не го достигне прагот потребен за иницирање на фузија.

„На крајот на краиштата, гледањето во L1527 е прозорец кон тоа како изгледале нашето Сонце и Сончевиот Систем на нивните почетоци“, се вели во соопштението. Молекуларниот облак Бик, кој се наоѓа на околу 430 светлосни години од Земјата, е ѕвездена градинка со стотици речиси формирани ѕвезди.

URL
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Се огласи и Роналдо

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Наука

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Read more

Загрижувачко откритие: Бактериите имаат нов начин на развивање резистентност на антибиотици

Read more

Гуштерите постоеле 35 милиони години порано отколку што мислевме досега

Read more

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Read more
 

Гик

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Читај повеќе

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Читај повеќе

Кој најмногу верува во вештерки, клетви и уроци?

Читај повеќе

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Читај повеќе