Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа по седницата на Генералното собрание на Обединетите нации, на која се изгласа Резолуцијата за геноцидот во Сребреница, изјави дека „ја заврши кариерата и дека многу работи нема да му простат“, пишува Nova.rs.

„Многу работи нема да ми простат, ова беше клинец во ковчегот“

„Вечерва овде ставив крај на кариерата. Нема да ми простат многу работи, ова беше клинец во ковчегот. Направив сè, тие направија сè за да нè понижат, а ние се искачивме на височините. Не можам да кажам дека победивме затоа што такви се процедурите, но на сите им е јасно каков е резултатот“, рече Вучиќ во обраќањето пред новинарите во Њујорк.

Вучиќ рече дека наводните проценки на оние кои ја предложиле Резолуцијата се дека повеќе од 110 земји ќе гласаат за неа, а ќе има околу 45 воздржани.

„Огромна благодарност до унгарските браќа, но и до Словачка, Грција, Кипар...

„И бевме 107 (оние кои гласаа против и оние кои беа воздржани). Тоа значи дека 84 од нив против 107 од оние кои не сакаа да се согласат со нивниот предлог, а не зборуваме како се дојдени до тие 84, бидејќи реално, за резолуцијата гласаа околу 60 луѓе, останатите притискаа“, рече претседателот на Србија.

Тој им се заблагодари на сите земји кои гласаа против и воздржани за време на гласањето.

„Неверојатно е какви притисоци имаше и што правеа“

„Огромна благодарност до унгарските браќа, тие се единствените кои беа против во нашата средина, но и благодарност до Словачка, Грција и Кипар кои беа воздржани и покажаа пријателство кон Србија“, рече Вучиќ.

„Имате најмалку три земји кои беа принудени, а на крајот беа воздржани. Неверојатно е какви притисоци имаше и што направија... Ова е прв пат да се случи тоа да не биде едногласно“, додаде тој. Вучиќ рече и дека во наредниот период ќе разговара со Бошњаците во Србија. „Имаме една земја и мораме заедно да се бориме за иднината“, изјави тој.

реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Регион

Нападнат кабинетот на Еди Рама, уапсен странски државјанин

Read more

Маж се полеа со бензин и се запали пред зградата на хрватската Влада

Read more

Список на казни во Грција: Возење под дејство на алкохол – 1.200 евра, поминување на црвено – 700 евра

Read more

Сокобања - Зеленото срце на Србија

Read more
 

Вести

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Читај повеќе

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Читај повеќе

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Читај повеќе

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Читај повеќе

Ќе се игра народна, грабни стапче, плочка и многу други активности во парк Авионче на 16 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow

Големи немири во Буенос Аирес откако Милеј најави намалување на пензиите и платите: Градот е бојно поле

Читај повеќе

ЈСП: Бесплатен превоз за средношколците и за време на летниот распуст

Читај повеќе