Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Microsoft синоќа ги објави деловните резултати за четвртиот квартал од фискалната година. Како дел од објавата, шефот Сатја Надела се пофали со фактот дека Xbox Series X и S се убедливо најбрзо продаваните конзоли во историјата на Xbox.

Приходите од продажба на Xbox конзоли во периодот помеѓу април и јули оваа година беа 172 проценти повисоки отколку во истиот период минатата година, што не е изненадувачки бидејќи во 2020 година тие не продаваа конзоли од Xbox Series, туку само Xbox One, пишува HCL.

URL

Вкупните приходи од игри на Microsoft се зголемија за 11 проценти од пролетта 2020 година, но првенствено поради продажбата на конзоли, бидејќи приходите од игрите и услугите на Xbox се намалија за 4 проценти.

Microsoft не го коментираше тековниот број на претплатници на Xbox Game Pass. На почетокот на годината тие официјално објавија дека бројот на претплатници достигна 18 милиони. Скокот до 23 милиони претплатници неофицијално беше споменат во четвртиот месец, но тоа не беше потврдено од Microsoft.

 

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Гејминг

Излегувањето на GTA V за PS5 и Xbox X/S е одложено за март 2022

Read more

Од викендов достапна отворената бета верзија на Call of Duty: Vanguard

Read more

Недостигот на конзоли можно е да потрае до 2023 година

Read more

Топ 10 нови видеоигри за септември 2021

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе