Xiaomi го престигна Apple, сега е втор во светот

Кинескиот технолошки гигант Xiaomi стана вториот најголем производител на паметни телефони во вториот квартал на 2021 година и изби пред американскиот ривал Apple, покажа новиот извештај на аналитичката компанија Canalys.

Xiaomi имаше удел од 17% во глобалната испорака на паметни телефони во периодот од април до јуни, со што го турна Apple на трето место со 14% удел. Јужнокорејскиот Samsung со учество од 19% ја задржа првата позиција, пренесува CNBC.

Xiaomi забрзано го зголемува обемот на работа во странство, рече директорот за истражување на Каналис, Бен Стантон, во соопштението за јавноста, истакнувајќи дека испораките на компанијата во Латинска Америка пораснале за 300 проценти на годишно ниво, а во Западна Европа за 50 проценти.

Кинескиот производител на паметни телефони забележа годишен раст на испораките за 83 проценти, Samsong за 15 проценти и Apple за само 1,0 проценти.

Стентон, сепак, смета дека сликата за учеството на Xiaomi на глобалниот пазар на паметни телефони е искривена од ориентацијата на компанијата кон масовниот пазар, каде цената на нејзините телефони е за 75 проценти пониска од онаа на Apple. Компанијата со седиште во Пекинг сега се обидува да се пробие на луксузниот, премиум пазар на паметни телефони со модели како што се Xiaomi Mi 11 Ultra и Mi Mix 4.

Тагови
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Вести

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Read more

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Read more

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Read more

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Read more
 

Гик

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Читај повеќе

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова тура бесплатни игри секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Гејмер направи симулатор за играње од Alfa Romeo

Читај повеќе

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Читај повеќе

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Читај повеќе

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Што е темна материја, а што темна енергија?

Читај повеќе

Rolls-Royce успешно тестираше авионски мотор на водороден погон

Читај повеќе