YouTube Shorts сега овозможува сечење и ремиксирање видеа

YouTube воведе нова функција која им овозможува на корисниците да ремиксираат музички видеа и да ги претвораат во Shorts.

Новата функција овозможува да приспособите различни параметри, од цело музичко видео до создавање на нешто сосема уникатно. Ако ова ве потсетува на TikTok, дефинитивно има причина.

За користење на новата функција потребно е да се допре копчето remix на музичкото видео, по што ќе бидат понудени четири опции: Sound, Green Screen, Cut и Collab, со тоа што може да се избере само една од нив. Алатката Sound го извлекува звукот и му овозможува на корисникот да го користи за сопствен YouTube Short. Ова е многу популарно на TikTok, со многу корисници кои синхронизираат усни со различни аудио клипови. Оваа алатка за звук е достапна за секое музичко видео и повеќето песни автоматски поставени на платформата.

Green Screen оди чекор понатаму и го претвора видеото во позадина, со која корисникот може да танцува или да прави нешто друго. Алатката Cut отсекува само клип од 5 секунди од видеото, кој потоа може да се додаде на кој било Short.

Конечно, функцијата Collab создава side-by-side видео, што всушност е корисничка снимка поставена заедно со оригиналната содржина. YouTube вели дека ова е совршена опција кога „вие и вашите пријатели сакате да ја покажете кореографијата со оригиналниот изведувач“.

Функцијата е веќе достапна во мобилната апликација, иако можеби не стигнала до сите корисници.

За да проверите, стартувајте ја апликацијата, кликнете на музичкото видео и побарајте ја опцијата remix. Треба да се каже дека многу од овие функции се веќе достапни за креаторите на Shorts, но не во еден практичен таб.

Тагови
реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Интернет

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Read more

Instagram заработува повеќе пари од рекламирање отколку YouTube

Read more

Кој ќе плати, ќе добие ВИ: Дали Google ќе воведе наплата за својата основна услуга?

Read more

X им дава сино знакче на корисниците со повеќе од 2.500 Premium следбеници

Read more
 

Гик

Како да ја промените вашата Gmail адреса без да креирате нова сметка?

Читај повеќе
  • filter

8 фасцинантни факти за октоподите

Читај повеќе
  • play_arrow

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Читај повеќе

Најсилната соларна бура во историјата беше поголема отколку што мислевме

Читај повеќе
  • filter

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Читај повеќе

WhatsApp добива AI chatbot

Читај повеќе

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе