Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Подгответе се, iPhone 15 Ultra доаѓа следната година.

Иако уредите iPhone 14 и iPhone 14 Pro штотуку беа лансирани, гласините за новите iPhone-и веќе се шират. Неодамна се дозна дека Dynamic Island ќе биде достапен на сите уреди, а според последните шпекулации, Apple следната година ќе претстави нова класа на телефони.

Упатениот новинар Марк Гурман, чиишто предвидувања досега се покажаа како сигурни, тврди дека Apple Watch Ultra е само првиот уред на Apple од класата Ultra, односно дека следната година ќе имаме можност да видиме телефон што го носи тоа име, што можевме да го видиме на многу телефони со Android.

Според Гурман, Apple го менуваше дизајнот на своите телефони на две години, но денес тој процес трае три. iPhone 12 од 2020 година донесе дизајн со рамен раб, а iPhone 13 и iPhone 14 го користат истиот дизајн.

Значи, време е технолошкиот гигант да претстави нешто ново. Гурман верува дека редизајнот на серијата iPhone 15 ќе вклучи префрлање на USB-C, но и дека Apple ќе го ребрендира својот Pro Max уред во Ultra.

Аналитичарот Мајин Бу се согласува со информациите до кои дојде Гурман, но отиде чекор понатаму - според неговите сознанија, iPhone 15 Ultra ќе има две селфи камери, а најевтината конфигурација на овој модел ќе доаѓа со 256 GB внатрешна меморија.

Останува уште многу време до лансирањето на новата серија, а не веруваме дека деталите треба да се сфатат лековерно, бидејќи се предмет на промена. Значи, ако сè оди според планот, новата серија на iPhone би требало да изгледа вака - iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Ultra.

Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Мобилни

Кои телефони на Nokia ќе добијат Android 13?

Read more

Новите телефони ќе можe да преживеат пад на бетон

Read more

Серијата Galaxy S23 на Samsung ќе има функции за сателитска комуникација

Read more

iPhone 15 ќе биде изработен од титаниум и ќе има заоблени рабови

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Читај повеќе

Кои телефони на Nokia ќе добијат Android 13?

Читај повеќе

Чудни минерали што ги нема на Земјата откриени во астероид кој паднал во Африка

Читај повеќе

Apple тестира еден од најважните новитети за iOS

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Читај повеќе

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Читај повеќе
  • filter

Столбовите на создавањето какви што не сме ги виделе досега

Читај повеќе

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Читај повеќе
  • play_arrow

Новите телефони ќе можe да преживеат пад на бетон

Читај повеќе