Жолта, сина или зелена: Која боја е совршена за спална, а која за дневна соба?

Бојата на просториите во коишто живеете може да влијае на тоа како се чувствувате, велат психолозите. Жолтата боја ќе ве расположи, а сината ќе ве смири.

Жолта за во кујна

Жолтата боја го зголемува производството на серотонин во човечкото тело и го зголемува апетитот.

Ова е причина зошто треба да ја изберете оваа боја доколку реновирате дома.

Сина за во спалната соба

Сината боја смирува и ја исполнува секоја просторија со мир и чувство на спокој. Оваа боја го намалува пулсот и ве опушта. Баш поради оваа причина е идеална за во спалната соба.

Сива за претсобје

Сивата боја е најдобриот избор за претсобје бидејќи е неутрална.

Сивата боја е едноставна и елегантна боја која го менува својот тон во зависност од светлината која влегува во просторијата.

Портокалова боја за во дневна соба

Портокаловата боја може да направи да се чувствувате возбудено и ентузијастично, а истовремено ви дава чувство на топлина.

Зелена боја за соба на новороденче

Бојата на собата на вашето дете може да влијае на неговиот развој. Поради тоа, зелената боја е најдобар избор за во собата на новороденчето. Зелената боја на ѕидовите ќе му помогне на вашето дете да спие мирно во текот на целата ноќ.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Филипче: Повеќе од 20 дена со стабилен број на хоспитализирани пациенти

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more

Архитектура

Неверојатна трансформација: Од морничав објект до луксузен дом

Read more

Од школски автобус до удобен дом

Read more

Дали би летувале во двокатен автобус?

Read more

Каде Римјаните граделе најмногу театри и амфитеатри?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Читај повеќе

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Читај повеќе

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за стомачни со Памела Рајф

Читај повеќе

Зошто е добро да се јаде диња?

Читај повеќе

Секси шорцевите на Tesla распродадени за минута

Читај повеќе
  • play_arrow

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Читај повеќе

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе