Зошто Apple ја крие оваа фантастична опција на iPhone 12?

Apple работи на мистериозни начини.

Помина помалку од една недела од дебито на новиот iPhone 12, а уште стигнуваат информации за некои нови опции на овој смартфон.

Apple не ја спомна оваа опција за време на презентацијата на моделот iPhone 12, иако може да биде многу корисна.

Телефоните iPhone 12 ја имаат новата опција „обратно безжично полнење“ - Reverse wireless charging. Оваа функција првично ја направи Huawei за серијата Mate 20. Имено, телефонот може да се користи како безжичен полнач за други уреди, вклучувајќи смартфони и безжични слушалки кои поддржуваат ваков тип на полнење.

URL

Потоа Samsung ја донесе оваа технологија на нивните уреди, а потоа Google ја копираше со својот телефон Pixel 5, а еве сега и Apple. Со оглед на тоа дека AirPods се многу популарни слушалки, дури и за корисниците кои немаат iPhone телефони, овој потег најпрво го поздравија нивните корисници.

Сепак, Apple се огради така што официјално не потврди дека уредите, како и тие слушалки, заедно со шпекулираните нови слушалки AirTags, можат да се полнат преку телефоните iPhone 12.

URL

„Покрај тоа што може да се полни преку десктоп WPT полнач, iPhone 2020 ја поддржува WPT функцијата за полнење од 360 kHz на друга опрема. Во моментов, единствениот додаток што може да се полни преку iPhone е потенцијален Apple додаток во иднина“, се наведува во документацијата на компанијата Apple.

WPT значи wireless power transfer/transmission system. Иако Apple не откри јасно што ќе може да се полни преку телефонот iPhone 12, сè укажува на тоа дека само еден уред ќе може да ја користи оваа опција. Низ историјата, ниту еден додаток за овие телефони не бил поважен од слушалките на AirPods.

URL

Треба да се напомене дека Apple работи на нови слушалки AirPods кои ќе носат ознаки AirPods 3 и AirPods Pro 2, а се очекува да бидат објавени следната година. Сè уште нема гаранција дека овие слушалки ќе добијат и полнење MagSafe. Иако постои опција, телефоните iPhone засега не можат да полнат други телефони.

URL
реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Србите обвинуваат: Црногорските ватерполисти намерно загубија

Read more

Мобилни

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Read more

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Read more

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Read more

Што ново ќе донесат Samsung Galaxy Z Flip 3 и Z Fold 3?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Првиот комерцијален сателит што може да се репрограмира беше лансиран во вселената

Читај повеќе

Google забрани апликации со милиони преземања

Читај повеќе
  • play_arrow

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе