Зошто не треба да го оставате вклучен рутерот цел цен?

Кога размислувате за тоа кои се најголемите потрошувачи на струа во вашето домаќинство, најверојатно никогаш не ви паднал на памет рутерот за поврзување на интернет.

Меѓутоа, ако го оставате вклучен по цел ден ќе потроши струја колку еден просечен фрижидер, велат експертите на германската Агенција за заштита на животната средина.

Токму затоа треба да ја проверите енергетската ефикасност на рутерот пред да го купите, за да се уверите дека има најмала можна потрошувачка на струја кога е вклучен и во stand-by mode.

Енергетската ефикасност на рутерот е посебно важна ако не може да го исклучувате уредот во случај со него да се служи и телефонската линија.

Во тој случај се советува да побарате рутер што има опција за исклучување на Wi-Fi кога не го користите.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Хардвер

Konami започна со производство на гејмерски компјутери

Read more

Новиот Apple Watch 6 ќе детектира напади на паника

Read more

Објавени првите фотографии за Samsung Galaxy Watch 3

Read more

Lenovo го претстави лаптопот Chromebook 3

Read more

Гик

Женева ќе стане урбана лабораторија за еколошката транзиција

Читај повеќе

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Читај повеќе
  • play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе