Зошто некои пчели стануваат работнички, а некои кралици?

Изреката „ти си тоа што јадеш“ е особено точно за женските медоносни пчели, кои израснуваат или во мали стерилни работнички или во големи плодни кралици, во зависност од нивната исхрана.

Досега, многу научници мислеа дека нешто во храната со која се хранеле младите кралици - секретот наречен матичен млеч - ја прави целата разлика.

Но, една студија сугерира дека сигналните молекули во храната на младите пчели работнички го одржуваат нивниот сексуален развој.

Таа храна, мешавина од полен и мед наречена „пчелен леб“, содржи посебен вид на микроРНК (miRNA), некодирачки молекули на РНК кои помагаат во регулирањето на генската експресија.

За да откријат дали овие miRNA се вистинскиот виновник, научниците ги додале во исхраната на глувците одгледани во лабораторија.

Овие ларви се развивале побавно, со помали тела и помали јајници од ларвите кои јаделе ненадополнета храна, објавија тие во списанието PLOS Genetics.

Научниците исто така открија дека вообичаената растителна miRNA во пчелниот леб го исклучува генот кој им помага на ларвите да станат кралици.

Откако ќе се нахранат, овие miRNA може да навлезат во цревата на пчелата и да се шират низ остатокот од телото, каде што помагаат во регулирањето на клучните гени, велат научниците.

 Иако растителната миРНК сама по себе не е доволна за претворање на матиците во работнички, потенцијалните кралици не сакаат да јадат „обичен леб“.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Наука

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Read more

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Read more

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Read more

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе