Зошто сонцето и ветерот не можат да ги заменат јагленот, гасот и нафтата?

Обновливата енергија тешко дека ќе може целосно да ги замени природните извори на енергија, како што се јаглен, нафта и гас.

Ова е мислењето проф. Виктор Мартинов, ректор на Рускиот универзитет за нафта и гас „И.М. Губкин“.

Според професорот, причините за незаменливоста на гасот и нафтата се кријат во неколку основни карактеристики на ресурсот, како и во фактот дека малку луѓе размислувале за штетата што се нанесува на природната средина со изградбата на ветерници и соларни панели.

„Ветерот и сончевата енергија не можат целосно да ја заменат традиционалната, пред сè, затоа што не постои можност за складирање на таа енергија. Нема такви батерии, па дури и да ги има, тоа е многу скапо и еколошки многу валкано“, објаснува Мартинов.

За стопроцентна транзиција кон „зелена“ енергија, светските сили веднаш ќе мора да издвојат 50 проценти од нивната територија за генератори, што, физички, е далеку од она што секоја земја може да си го дозволи, пренесува „Спутник“.

„Гасот е најчистиот извор на енергија во овој случај. Според сите предвидувања, и компаниите и светските енергетски агенции, улогата на гасот во светот ќе се зголеми", изјави Мартинов за руската телевизија „Звезда“.

Во јануари 2021 година, европските земји започнаа масовно да ги празнатскладиштата за гас, испумпувајќи рекордни 55 милијарди кубни метри гас и на крајот оставајќи доволно гас во нив за две недели. После тоа, светските цени на бензинот нагло пораснаа.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Вести

Хакери објавија информации за 1,3 милиони корисници на Clubhouse

Read more

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Read more

Откриен нов вид на застрашувачки диносаурус

Read more

Поздрав од Марс

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Викенд занимација: Бесплатна игра од Epic Games

Читај повеќе

Хакери објавија информации за 1,3 милиони корисници на Clubhouse

Читај повеќе

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Читај повеќе

5.200 тони вселенска прашина паѓаат на Земјата секоја година

Читај повеќе
  • filter

Епохално откритие: Археолозите го најдоа „Златниот град“ во Египет

Читај повеќе

Откриен нов вид на застрашувачки диносаурус

Читај повеќе
  • play_arrow

Поздрав од Марс

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram, дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

The Witcher 3 next-gen доаѓа во втората половина на 2021 година

Читај повеќе