15 најголеми мегамостови во светот

Создавањето големи автопатишта, експанзивни мрежи на возови и воопшто патната инфраструктура на метрополите во подем често не е можно без помош на мостови. На крајот на краиштата, со поврзување на копнените маси преку огромни кањони, реки, океани, езера и фјордови, тие го олеснуваат движењето на луѓето и стоките од едно место до друго и ја поттикнуваат економијата. Сепак, иако има безброј мали мостови, има и некои кои се малку поимпресивни од другите. Затоа, денес, подгответе се да бидете воодушевени додека ги одбројуваме Топ 15-те најголеми мега мостови на Земјата!

реклама

Архитектура

Кривата кула во Болоња треба да се реновира бидејќи може да се урне

Read more

Пловечки град на иднината: Засолниште за 40.000 луѓе во случај на природна катастрофа

Read more

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Нови видеа

play_arrow

Што се случува во Евертон?

Read more
play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Read more
play_arrow

Најдобрите десни крила во фудбалот во 21 век

Read more
play_arrow
15 идеи како сами да направите новогодишни украси

15 идеи како сами да направите новогодишни украси

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со Fast X

Read more
play_arrow

Што кога би имале бескрајно многу пари засекогаш?

Read more
play_arrow

Древни напредни цивилизации за кои веројатно ретко кој слушнал

Read more
play_arrow

Неверојатниот подем на Баер Леверкузен

Read more
play_arrow

Анимација: Човечкото тело при имплозија

Read more
play_arrow

Што се случи со стадионите од Мундијалот во Катар?

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за Oppenheimer

Read more
play_arrow

Снимен моментот на експлозивна ерупција на вулкан во Јапонија

Read more