15 најголеми мегапроекти на Блискиот Исток

Блискиот Исток отсекогаш бил еден од најважните региони во светот. Од почетокот на времето, некои од најголемите мислители во светот потекнуваат од таму, па дури и азбуката и математиката се родени тука. Но, работата не застана тука, бидејќи толку многу земји од Блискиот Исток ја обновуваат и реконструираат својата инфраструктура за да докажат дека регионот сè уште е глобална моќ. Од нови музеи до огромни јавни паркови, не недостигаат неверојатни проекти што се случуваат таму. Но, некои од овие културни и инфраструктурни проекти чинат милијарди долари, со надеж дека ќе донесат уште повеќе откако ќе бидат завршени. Затоа придружете ни се во денешното видео, каде што ги одбројуваме 15-те најголеми мега проекти на Блискиот Исток.

реклама

Архитектура

Детали поради кои вашиот дом изгледа невкусно

Read more

Неверојатни футуристички градови што се градат во моментов

Read more

15-те најголеми фабрики во светот

Read more

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Read more

Нови видеа

play_arrow

Најдобрите фејлови за 2022 година

Read more
play_arrow

15 најмистериозни археолошки откритија

Read more
play_arrow

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more
play_arrow

7 најскапи репрезентации за Светското во Катар

Read more
play_arrow

Која земја го измислила фудбалот?

Read more
play_arrow

15 најнапредни воени бродови во светот

Read more
play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more
play_arrow

15 најмоќни кинески воени возила

Read more
play_arrow

Најконтроверзното славење гол на Светско

Read more
play_arrow

15 најневеројатни подводни откритија

Read more
play_arrow

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Read more