15 најскапи градежни проекти во светот

Една од придобивките од начинот на кој живееме во големите општества е тоа што можеме да ги здружиме нашите ресурси за да започнеме со огромни мегапроекти кои, теоретски, се наменети да им користат на сите. Без разлика дали ова е за научни цели, инфраструктура или обезбедување вредни ресурси таму каде што се потребни… комплицираната машинерија, немилосрдниот терен или огромните и амбициозни дизајни може вртоглаво да ги зголемат трошоците за ваквите мегапроекти.

Време е да патуваме низ светот и пошироко, да видиме што е можно кога има доволно посветеност на идејата, додека ги разгледуваме 15-те најскапи градежни проекти што некогаш биле изведени.

реклама

Архитектура

Детали поради кои вашиот дом изгледа невкусно

Read more

Неверојатни футуристички градови што се градат во моментов

Read more

15-те најголеми фабрики во светот

Read more

Поглед во внатрешноста на најтенкиот облакодер во светот

Read more

Нови видеа

play_arrow

Која земја го измислила фудбалот?

Read more
play_arrow

15 најнапредни воени бродови во светот

Read more
play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more
play_arrow

15 најмоќни кинески воени возила

Read more
play_arrow

Најконтроверзното славење гол на Светско

Read more
play_arrow

15 најневеројатни подводни откритија

Read more
play_arrow

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Read more
play_arrow

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Read more
play_arrow

Непријатни ситуации во погрешно време, фејл компилација

Read more
play_arrow

Неверојатни футуристички градови што се градат во моментов

Read more
play_arrow

Прв тизер трејлер за документарецот на Хари и Меган за Netflix

Read more