3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

За да имаат подобро здравје и имунитет, многумина веднаш помислуваат на суплементи.

Лекарите и научниците посочуваат дека треба да бидеме внимателни, бидејќи некои суплементи можат да бидат штетни за нашето здравје и да остават последици.

Три суплементи можат да го оштетат нашиот мозок ако се земаат без лекарски рецепт. Некои од суплементите кои ги користиме во исхраната може да бидат лоши за нашето здравје. Доколку се консумираат во големи дози, може да предизвикаат трајно оштетување на мозокот.

Листата на опасни додатоци во исхраната вклучува железо, бакар и манган.

Кога треба да се земаат овие 3 суплементи?

Додатоци на железо треба да се земаат само ако резултатите од тестовите на крвта го потврдат недостатокот.

Бакарот е минерал кој најчесто се наоѓа во мултивитамините. Зголемената концентрација на бакар во телото може да биде штетна. Високото ниво на бакар ги зголемува слободните радикали, кои можат да предизвикаат стрес во телото, како и оштетување на мозокот. Со цел да се создаде рамнотежа, важно е да се зема цинк како додаток или преку храна богата со овој минерал, бидејќи се спротивставува на слободните радикали на бакар и помага во заштитата на мозокот.

Железото е есенцијален минерал кој во високи концентрации може да доведе до губење на меморијата и може да го забрза процесот на стареење.

Иако железото е важно за транспортот на кислородот во нашето тело, нормалното функционирање на мускулите и енергетските процеси во клетките, во покачени концентрации е исклучително токсично.

Манганот е важен за нашиот организам, но во количини што ги препишал лекарот. Во зголемени концентрации, може да доведе до сериозни невролошки проблеми. Високото ниво на манган може да доведе до симптоми слични на Паркинсоновата болест и може да предизвика тремор на телото. Според упатствата на Националниот институт за здравје, горната граница за манган е 11 милиграми дневно за здрави возрасни лица.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Здравје

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Read more

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Read more

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе