5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Откриените малициозни апликации ги инсталирале повеќе од 130.000 луѓе. Дали сте меѓу нив?

За разлика од злонамерните апликации, до кои е многу тешко (но не и невозможно) да се дојде до продавницата на Google Play, има и апликации кои изгледаат како и сите други, и се однесуваат како и сите други - додека не побараат од корисникот да ги ажурира.

ThreatFabric, компанија за истражување на компјутерска безбедност, ги предупреди корисниците на Android за новите банкарски тројанци дизајнирани да украдат чувствителни податоци кои може да им помогнат на напаѓачите да ни ги украдат парите.

Во извештајот се наведува дека новиот тројанец се вика Sharkbot и се наведува дека една од злонамерните апликации се користи за пресметување даноци во Италија. Инсталирана повеќе од 10.000 пати, Codice Fiscale изгледа како целосно невина апликација на Google Play Store. Ако корисниците ја отворат, првото нешто што проверува е дали SIM картичката е регистрирана во Италија. Ако не, тие нема да направат ништо злонамерно.

Меѓутоа, ако открие дека корисникот има италијанска SIM-картичка, во еден момент ќе прикаже лажна страница на Google Play за да ја ажурира апликацијата, надевајќи се дека корисникот ќе го притисне копчето „Ажурирај“. Ако некој го направи тоа, дури тогаш на уредот ќе се инсталира тројанец кој ги загрозува чувствителните податоци на корисникот.

Избришете ги овие 5 апликации

Codice Fiscale не е единствената апликација која сака да ги измами корисниците на овој начин, но ThreatFabric објави листа од пет апликации што мора итно да ги избришете од вашиот уред:

Recover Audio, Images & Videos - 100.000 инсталирања

Codice Fiscale 2022 - 10.000 инсталирања

Zetter Authentication - 10.000 инсталирања

File Manage Small, Lite - 1.000 инсталирања

My Finances Tracker - 1.000 инсталирања

„Овој начин на дистрибуција на банкарски тројанци на Android е многу опасен, бидејќи жртвите можеби нема да се сомневаат во проблемот долго време и можеби нема да ја информираат својата банка за сомнителни трансакции направени без нивно знаење. Затоа, многу е важно да се разоткријат таквите малициозни апликации и нивните содржина, како и сомнително однесување што се јавува на клиентскиот уред“, додава ThreatFabric.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Софтвер

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Read more

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more
 

Гик

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Читај повеќе
  • filter

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Читај повеќе
  • filter

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Читај повеќе

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе