Android 14 доаѓа утре, што да очекуваме?

Последното што го слушнавме за новиот оперативен систем Android 14, е дека веројатно ќе биде објавен истиот ден со Pixel 8 и Pixel 8 Pro.

Тогаш, сепак, тоа беше само гласина, а сега се чини дека е потврдено, иако неофицијално - Android 14 треба да пристигне утре, 4 октомври, се наведува на веб-страницата на канадскиот оператор Telus.

Имено, во списокот со софтверски надградби за уредите што ги продаваат, под сите Pixel уреди, почнувајќи од Pixel 4a, напишале дека „Android U“ ќе излезе на 4 октомври.

Android U е кратенка од „Android Upside Down Cake“, што е внатрешно име за Android 14, а во меѓувреме знакот „U“ е отстранет, веројатно поради интервенција на некој од компанијата Google, пишува GSM Arena.

Во секој случај, утре ќе знаеме што е, а доколку навистина излезе Android 14, тоа значи дека Google ќе се врати на старата практика да претставува нова верзија на ОС истовремено со новата серија Pixel.

Што да очекуваме?

Android 14, според упатените, треба да донесе новости во сите сегменти, а иако ќе бидат возбудливи, иновацијата веројатно нема да биде толку голема како во претходните верзии.

За почеток, фонтовите ќе имаат поголема флексибилност кога станува збор за големини, а ќе може да се прилагоди и блицот кога пристигнуваат известувања (или блиц на камерата или блиц на екранот). Ќе има и подобра поддршка за јазици, пренесува Android Authority.

Што се однесува до користењето на батеријата, Google работи на оптимизирање на користењето на новата верзија на својот оперативен систем, ќе има нови дозволи потребни за апликациите за пристап до алармот, а се враќа и добро познатата функција „Screen time from last full charge“.

Исто така, ќе имаме можност да гледаме нови информации за батеријата, како што се производителот и бројот на циклуси на полнење, иако ова можеби нема да работи за сите телефони.

Ќе има и одредени подобрувања во приватноста и безбедноста на самиот уред, како и некои возбудливи промени во однос на естетиката, како што е можноста за приспособување на заклучениот екран за да изгледа како што сакате.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Софтвер

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Read more

Google во 2024 ќе go воведе Gemini AI иако има проблем со прашања кои не се на англиски

Read more

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Read more

Дали ги знаете 10-те најкорисни кратенки во Microsoft Word?

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе