Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Google објави дека неговата апликација Messages сега ја користат повеќе од милијарда луѓе, а компанијата ја одбележа таа годишнина со додавање на седум новитети.

Станува збор за нови функции кои „ќе им помогнат на корисниците на RCS да ја изразат својата личност“. За оние кои можеби не се запознаени, RCS е новиот стандард за замена на застарените SMS и MMS. Од Google велат дека овие стандардни сè уште се користат како „резервна копија“, така што тоа не е толку „замена“ колку „подобрување“. Сепак, суштината е дека Google Messages е како апликацијата iOS iMessage, која е наменета за мобилни телефони со оперативен систем Андроид.

Google со години ја форсира апликацијата Messages и се чини дека напорите не биле залудни. RCS располага со индикатор за пишување, потврда за читање, одговори во редица, висококвалитетно споделување медија, подобрени групни разговори и подобра приватност.

Што се однесува до новите функции, првата е Photomoji. Како што кажува неговото име, дозволува фотографијата да се претвори во реакција со користење на Google AI на уредот. Сите креации се зачувани во посебна картичка и се достапни кога сакате повторно да ги користите. Исто така, пријателите во групни разговори можат да користат било кој фотомоџи што сте го испратиле.

Voice Moods се анимирани емотикони кои се потпираат на гласовна порака и се користат за визуелно изразување како се чувствува корисникот во тој момент. Брзината на пренос на говорни пораки и стапката на земање примероци исто така се зголемени за да се подобри квалитетот.

Screen Effects овозможува живописни анимации да го заземат целиот екран кога пишувате одредени пораки како „врне снег“ или „те сакам“, а има повеќе од 15 такви. Сепак, овие анимации се скриени, па Google сака корисниците сами да ги откријат.

Custom Bubbles претставува можност да се избере бојата на балончињата за пораки и позадината за секој разговор. Можно е да изберете различна боја за секој разговор.

Reaction Effects им дава повеќе живот на разговорите и работи на десет најпопуларни емотикони. Кога корисникот ќе реагира со еден од нив, реакцијата ќе се прикаже преку порака.

Animated Emoji се визуелни ефекти за одредени емотикони, кои се активираат кога корисникот ќе го испрати само тој специфичен емотикон. WhatsApp има нешто слично.

Google Messages сега има и функција Profile. Корисникот може да го персонализира името и фотографијата на профилот што ќе го придружува неговиот телефонски број. Ова го решава проблемот со примање пораки од телефонски броеви кои не се зачувани во контактите, а може да биде корисен во групните разговори за корисникот да знае кои се сите членови.

Сите нови функции првично ќе бидат достапни во бета верзијата на апликацијата Messages, но не сите одеднаш.

Тагови
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Софтвер

Веднаш избришете ги: Апликации што крадат банкарски податоци и „чистат“ сметки

Read more

Тројанецот GoldDigger сега е опасен и за iPhone

Read more

Имате стар компјутер и користите Windows 11? Microsoft ви подготвува непријатно изненадување

Read more

WhatsApp добива нова и многу корисна функција

Read more
 

Гик

Паметниот прстен на Apple ќе ги контролира другите уреди на компанијата

Читај повеќе
  • filter

Во Бугарија откриена гробница стара 1.800 години: Раскажува тажна семејна приказна

Читај повеќе

Нема вештачката интелигенција да ви ја земе работата, туку луѓето кои ја користат

Читај повеќе

Додека Европејците учат англиски, цел Балкан учи германски на Duolingo

Читај повеќе

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Читај повеќе

Пронајдена најголемата змија во светот

Читај повеќе

Веднаш избришете ги: Апликации што крадат банкарски податоци и „чистат“ сметки

Читај повеќе

Првиот човек со мозочен имплант контролира маус со своите мисли

Читај повеќе

Кога старите Египќани почнале да ги мумифицираат мртовците?

Читај повеќе