Археолози пронајдоа опиум во грнчарија стара 3.500 години

Израелски археолози објавија дека пронашле талог од опиум во грнчарија стара 3.500 години, што ја докажува теоријата дека оваа халуциногена дрога се користела при древни погребни ритуали.

Пронајдената грнчарија со талог од опиум

За време на ископувањата во централниот израелски град Јехуд откриена била серија гробови од периодот на доцното бронзено време, поради што била отпочната научна истрага на локацијата и пронајдени предмети.

Меѓу пронајдоците е и грнчарија во која биле билки опиум, што ги поттикнало научниците да истражат дали грнчаријата била користена за чување на дрога.

Претходно откриените списи сугерираат дека опиум се користел при погребни ритуали во Ханан.

Во синоќешното соопштение се открива дека бил откриен талог од опиум пронајден во 8 стомни. „Овие предмети веројатно биле поставувани за време на церемонијално јадење, изведување обреди и ритуали на живите за умрените членови на своите семејства“, вели археологот Рон Бери.

Според неговото објаснување, при ваквите церемонии членовите на семејството би се „обиделе да ги повикаат духовите на нивните покојни роднини и да преминат во екстатична состојба преку користење на опиум“.

Сепак, Бери признава дека и понатаму има многу непознати за тие дамнешни времиња и дека може само да се шпекулира што древните луѓе правеле со опиумот.

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Вести

Летало на НАСА ќе удри во астероид: Тестираат метод за заштита на Земјата

Read more

Погледнете нагоре: Јупитер 59 години не бил поблиску до Земјата

Read more

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

Read more

Google го откри изгледот на својот Pixel Watch

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Скап е, но нема лесно да го скршите: iPhone 14 на тест на издржливост

Читај повеќе

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Читај повеќе

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Читај повеќе

Летало на НАСА ќе удри во астероид: Тестираат метод за заштита на Земјата

Читај повеќе

Погледнете нагоре: Јупитер 59 години не бил поблиску до Земјата

Читај повеќе

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Google го откри изгледот на својот Pixel Watch

Читај повеќе

Зошто стрелките на часовникот се поместуваат во есен и пролет?

Читај повеќе
  • filter

Данска и Германија го градат најдолгиот подводен железничко-автомобилски тунел во светот

Читај повеќе