Брендови кои најчесто се злоупотребуваат за кражба на лозинки и други лични информации

Технолошките гиганти како Microsoft, Google и Apple се меѓу водечките брендови злоупотребени од сајбер-криминалците во фишинг нападите во вториот квартал од 2023 година, објави Check Point Research (CPR).

Извештајот објавен од Check Point Research открива некои промени во тактиката на сајбер-криминалците, при што три големи технолошки компании доминираат на листата на најимитирани брендови.

Дали ова треба да изненади? Воопшто не. Инфицираните Office документи сочинуваат 43% од сите преземања на малициозен софтвер во 2020 година.

Microsoft го зазеде првото место со 29% од сите обиди за фишинг во текот на вториот квартал од оваа година. Ова е значителен скок за Microsoft, кој беше на третата позиција во првиот квартал од годината.

Зголемувањето на обидите за фишинг со користење на Microsoft како мамка може да се припише на насочена кампања насочена кон сопствениците на сметки на Microsoft, во која сајбер-криминалците испраќаа лажни пораки за наводно сомнителни најавувања. Изгледа дека овие е-пошта дошле од компанијата и содржеле детални информации за наводен компромис за безбедност на сметката, што ги навело корисниците до веб-локации каде што сајбер-криминалците се обиделе да им ги украдат ингеренциите и личните податоци.

Google е на второ место, со 19,5% од обидите за фишинг злоупотреба на брендот. Apple дебитираше на листата, со 5,2% од фишинг нападите во последниот квартал.

Технолошкиот сектор е индустријата која најмногу се злоупотребува во нападите, а потоа следат банкарството и социјалните мрежи.

Други значајни брендови имитирани во напади на фишинг се Amazon, Walmart, Roblox, LinkedIn, Home Depot и Facebook.

„Затоа сите мораме да се посветиме на запирање и прегледување, одвојувајќи миг пред да кликнеме на која било врска што не ја препознаваме“, рече Омер Дембински, менаџер во CPR.

За фишинг напади, сајбер-криминалците користат измамнички домени и дизајни на веб-страници кои изгледаат како вистински сајтови за да ги украдат личните информации, ингеренциите или деталите за плаќање на корисниците. Овие напади може да започнат со е-пошта, СМС или лажни мобилни апликации.

Експертите за сајбер безбедност ја нагласуваат важноста на претпазливост пред да отворите непознат линк или да дадете лични информации. Како што сајбер-криминалците продолжуваат да ги развиваат своите тактики, проактивните мерки и напредните безбедносни технологии стануваат сè поважни во борбата против фишингот.

Тагови
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Софтвер

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Read more

Google во 2024 ќе go воведе Gemini AI иако има проблем со прашања кои не се на англиски

Read more

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Read more

Дали ги знаете 10-те најкорисни кратенки во Microsoft Word?

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе