Британецот Еванс го елиминираше Ѓоковиќ во Монте Карло

Новак Ѓоковиќ е елиминиран во осминафиналето на тенискиот АТП турнир од Мастерс серијата во Монте Карло. Подобар од него беше Даниел Еванс кој го победи со резултат од 6 : 4, 7 : 5 по два часа и девет минути игра.

Првиот сет Еванс го доби иако ја испушти предноста од два брејка. Во вториот сет британскиот тенисер успеа да го надополни заостанувањето од 0-3 за првата победа над Ѓоковиќ, кој славеше во Монте Карло во 2013 и во 2015 година.

Британецот, кој пред Монте Карло играше само четири меча на земјена подлога, ја прекина низата од десет победи на Ѓоковиќ на почетокот од годинава.

Во четвртфиналето ќе игра со Давид Гофан, кој го елиминира Александер Зверев.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Жена од Мали роди девет бебиња – пет девојчиња и четири момчиња

Read more

Тенис

Максимум илјада гледачи дневно на Ролан Гарос

Read more

Ѓоковиќ се откажа од Мастерсот во Мадрид

Read more

Циципас го освои првиот Мастерс во кариерата

Read more

Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Read more
 

Спорт

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Читај повеќе

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Читај повеќе

Pfizer обезбеди вакцини за олимпијците во Токио

Читај повеќе

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Читај повеќе

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Читај повеќе

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Читај повеќе