Чех испиша историја во Англија: Прв професионалец во два различни спорта

Легендарниот чешки голман Петр Чех (41) по завршувањето на фудбалската кариера се сврте кон играњето хокеј на мраз, а многу добро му оди и во овој спорт.

Чех се прости од Арсенал летото 2019 година, а потоа ја започна својата хокеарска кариера во англискиот Гилдфорд Финикс, каде што играше три години, по што следуваа кратки периоди во Челмсфорд Чифтенс и Оксфорд Сити Старс.

Последно споменатиот клуб неодамна го позајми Чех на Белфаст Џајантс, кои се натпреваруваат во елитната хокеарска лига на Обединетото Кралство, а во саботата чешкиот голман ги запиша првите минути на мразот.

Така, Чех испиша историја во англискиот спорт бидејќи како професионалец се натпреваруваше во два различни спорта - фудбал и хокеј.

Некогаш еден од најдобрите светски голмани шанса за настап доби синоќа на натпреварот против Глазгов (5:1), кога влезе во игра во 15:17 од третата третина и за неполни 5 минути на голот забележа една одбрана и не прими гол.