Дали доаѓањето на iPhone 14 го најави крајот на SIM картичката?

Apple ја претстави својата нова серија iPhone 14, која во многу сегменти наликува на минатогодишните модели. Освен некои мали надградби, најважната промена што корисниците треба да ја забележат е дека iPhone 14 веќе нема слот за SIM картичка.

Техничките спецификации за iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max покажаа дека споменатите уреди повеќе не се компатибилни со физички SIM-картички и наместо тоа имаат поддршка за dual eSIM.

Ова е многу важен момент во мобилната индустрија бидејќи се чини дека производителите на Android телефони ќе ја прифатат оваа новина и лесно може да се случи слотот за SIM картичка на кој сите сме навикнати полека да изумре и да биде заменет со eSIM. Веруваме дека овој тренд ќе се случи во следните неколку години.

Не е тајна дека Apple има моменти во своето минато каде биле напуштани стандардите и заменети со нови. Приклучокот за слушалки е еден од најдобрите примери за тоа како компанијата храбро зачекори во модерното време и го напушти она што тогаш беше незаменлив дел од секој паметен телефон пред шест години.

Во тоа време, клиентите и производителите го исмејуваа потегот на Apple во нивните коментари. Еден месец откако Apple го отстрани приклучокот за слушалки, Google го задржа приклучокот од 3,5 милиметри во првата генерација на Pixel, а Samsung го направи истото за време на презентацијата на серијата Galaxy S9.

Сите се шегуваа на сметка на Apple, но веќе во 2017 година дојде до ненадејна промена. Таа година, моделите Pixel 2 и 2 XL го отфрлија приклучокот за слушалки и вклучија USB-C адаптер во кутијата. Samsung отиде чекор подалеку, па дури и ги повлече своите реклами и последователно ја претстави серијата Galaxy Note 10 без приклучок за слушалки.

Еден по еден, брендовите за паметни телефони почнаа да ја намалуваат поддршката за жичените слушалки, при што Asus, Samsung и некои нискобуџетни брендови сè уште инсистираат на приклучок за слушалки како составен дел од нивните модели.

Многу експерти најавија дека истата шема ќе се примени и на SIM-картичките по презентацијата на iPhone 14. Многу е веројатно дека другите компании, како Google и Samsung, малку посериозно ќе ја сфатат оваа храбра одлука на Apple, а корисниците на паметни телефони со Android сигурно ќе чекаат слични промени бидејќи тоа е едноставно тек на развојот на SIM картичките.

Во неколку наврати се поставуваа прашања до компаниите како Google, Samsung, Motorola и OnePlus за плановите за SIM, но одговори немаше.

Дали крајот на SIM-картичките ќе влијае на корисниците на Android?

За разлика од приклучокот за слушалки, не се очекува поголема реакција на корисниците на веројатниот крај на употребата на SIM картичката.

Имаме контакт со отворот за SIM картичката можеби еднаш на секои две до три години од користењето на уредот, па речиси го забораваме тој дел од паметниот телефон.

eSIM сигурно ќе обезбеди многу подобро, поедноставно и пофлуидно искуство за корисниците. Нема да има повеќе потреба да ја ставате SIM картичката во малите отвори и да се обидете да видите дали работи. Сега корисниците ќе го добијат својот QR-код за активирање по е-пошта, ќе го скенираат и eSIM-ката ќе може веднаш да се користи.

Исто така, треба да се забележи дека eSIM има некои елементи на кои корисниците ќе треба да се навикнат. Некои производители сигурно ќе имаат малку покомплицирани инструкции за користење на eSIM и можеби ќе биде неопходно да се контактираат службите за корисници за да се заврши активирањето, но започнувањето со користење на новата технологија бара одреден период на прилагодување.

Навистина зависи од производителот на телефонот дали eSIM ќе се користи практично, а Apple повторно е одличен пример за тоа. Неодамна беше потврдено дека iOS 16 ќе биде достапен од 12 септември, а одличен додаток што доаѓа со него е можноста за префрлање на eSIM-и преку Bluetooth.

Apple навистина покажа уште еднаш колку е на самиот врв кога станува збор за иновациите. Пренесувањето на eSIM преку Bluetooth навистина звучи како многу лесен процес, но ако го пренесувате вашиот број од паметен телефон со Android, ова нема да биде многу корисно. Ова е повторно за фактот дека Apple има уште една предност ако останете во неговиот систем и ги користите неговите модели на паметни телефони.

Вметнувањето и користењето eSIM може потенцијално да биде проблем со компатибилноста со Android. Google направи одреден напредок на Android 13 во однос на eSIM, како т.н MEP функција која овозможува активни SIM профили на една eSIM. Ова е чекор напред за имплементација на eSIM, но само погледнете колку се различни менијата на моделите Pixel 6 и Samsung Galaxy Z Fold4 кога сакате да додадете нова SIM картичка на телефонот.

Без оглед на тоа што процесите за активирање на eSIM ќе бидат нешто покомплицирани, што Android ќе мора да го реши проблемот со некомпатибилноста на различни модели на паметни телефони и што некои укажуваат на безбедносниот проблем на eSIM, секако нема сомнеж дека eSIM е иднината на мобилната индустрија и немојте да се чудите кога на пазарот има се помалку телефони со можност за користење на SIM картичка.

Apple го рестартираше процесот на отфрлање на старата технологија, која можеби е прерана за некои, но претходните примери покажаа дека се работи само за иднината на паметните телефони, која и онака не чека за година или две, кога се повеќе уреди ќе имаат само eSIM.

Тагови
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Хардвер

Зошто батериите на телефоните се празнат побрзо во зима?

Read more

Како телефонските батерии може да бидат опасни?

Read more

Доаѓа конкуренцијата на најмоќните Qualcomm Snapdragon чипови

Read more

Apple исфрла основни елементи од дизајнот на iPhone 15

Read more
 

Гик

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Читај повеќе

Кој најмногу верува во вештерки, клетви и уроци?

Читај повеќе

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Армијата на САД избра замена за хеликоптерите Apache и Black Hawk

Читај повеќе